Bóle i sztywnienie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków oraz lekki szczękościsk

Witam Od kilku m-c zmagam się z ciągłymi bólami głowy do tego doszły bóle i sztywnienie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków oraz lekki szczękościsk. Serce czasami zaczyna walić jak szalone... Lekarze nie mają pomysłu co mi jest. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Szanowna Pani, dolegliwości, o których Pani mówi mogą mieć podłoże psychosomatyczne. Sztywnienie oraz bóle kręgosłupa, napięcia mięśniowe w obszarze barków i ramion mogą być wywołane dużym obciążeniem psychicznym, przewlekłym stresem. Szczękościsk często świadczy o trudnych emocjach, których nie pozwalamy sobie wyrażać, próbujemy je tłumić, zdusić w sobie. Bóle głowy idealnie wpisują się w ten obraz. Podobnie z sercem, jeśli czasem bije jak szalone i towarzyszy temu przyspieszony, płytki oddech, to najprawdopodobniej mamy tutaj do czynienia z lekkimi objawami paniki.
Pomocna w tej sytuacji byłaby konsultacja u psychoterapeuty, który ma doświadczenie w pracy z ciałem, oddechem (Body Work). W Pani okolicach mogę szczerze polecić Poznański Ośrodek Psychoterapii Integratywnej.

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski

Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.