Bóle lewej ręki

Witam. Mam na imię Kasia i mam 23 lata. Moim problemem jest lewa ręka. Od dłuższego czasu odczuwam bóle (typu: kłucie, pieczenie) od łokcia do palców, pojawiało się też mrowienie i drętwienie, co utrudnia mi normalne funkcjonowanie (np. pracę - pracuję jako operator w firmie produkującej częsci do samochodów - i wiele innych codziennych czynności). Jakieś pół roku temu miałam EMG, które wykazało dyskretny zespół cieśni nadgarstka (bo pod tym kontem diagnozowal mnie neurolog), jednak na chwilę obecną nie jest leczony, bo pani neurolog stwierdziła, że póki co nie ma wskazań do zabiegu, ale pewnie w przyszłości będzie on potrzebny, i zapisala mi tabletki (Meloksam czy coś podobnego). Jednak ból jest coraz częstszy i intensywniejszy, a ręka jest bardzo słaba (nie mogę zacisnąć dłoni w pięść, czasami nawet zgiąć palców, ręka jest jakby zdrewniała, prawie wszystko mi z ręki wypada), ale nie mam drętwienia ręki w nocy, co jest chyba jednym z objawów zcn. Na marginesie dodam, że mam też objaw Raynauda, choć nie wiem, czy to ma jakiś związek. Badania, jakie miałam robione, to: rezonans kręgosłupa szyjnego i głowy - wyszło wszytsko w porządku. Moje pytanie jest takie: Czy to może być zcn, czy coś innego? Co może być przyczyną osłabienia siły mięśniowej ręki i czy jest to odwracalne?

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Dolegliwości, które Pani opisuje, a zwłaszcza osłabienie siły mięśniowej, są alarmujące i wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia. Od czasu podjęcia interwencji w przypadku uszkodzenia nerwów z powodu ucisku, w mniejszym stopniu z innych przyczyn, zależy możliwość powrotu sprawności kończyny.

Rzeczywiście kluczowym objawem zespołu cieśni nadgarstka są bóle i parestezje w obrębie palców występujące w nocy i wybudzające ze snu. W związku z tym, że bóle nie dotyczą tylko ręki, ale też nadgarstka oraz tym, że nie wykazano zmian uciskowych w obrębie kręgosłupa, przyczyny należy szukać gdzieś pomiędzy.

Są pewne miejsca charakterystyczne, w których często dochodzi do usidlenia lub uszkodzenia nerwów - jest to kanał nerwu łokciowego (to miejsce, gdzie gdy się uderzymy, to czujemy prąd, idący do palców i ból). Do usidlenia często dochodzi w wyniku choroby nazywanej "łokciem tenisisty" - występuje w nim ból i ocieplenie okolicy nadkłykcia przyśrodkowego (w okolicach tego rowka) kości ramiennej.

W związku z powtarzalnym i zapewne męczącym charakterem Pani pracy, sugerowałbym dokładniejsze przyjrzenie się tej możliwości. Oczywiście poza mechanicznym uszkodzeniem nerwu należy rozpatrzyć też inne możliwości, tj. innego podłoża neuropatie. Jednak przeciwko nim przemawia to, że objawy dotyczą jednej kończyny.

Zalecam pilną wizytę u lekarza rodzinnego/internisty w celu dokładnego zbadania i uzyskania skierowania na konsultację do ortopedy i neurologa. Naprawdę należy szybko zdiagnozować ten problem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.