Bóle w lewej części brzucha a trzustka

Witam. Od pewnego czasu pojawiają się u mnie bóle w lewej części brzucha, pod żebrami. Towarzyszą temu również uciski w dolnych okolicach mostka. Mam cukrzycę T2, jestem na insulinie krótkodziałającej. Mam obawy, że z moją trzustką może dziać się coś złego. Dopowiem, że nie mam mdłości czy wymiotów, natomiast zdarzają się wzdęcia. O jaki rodzaj badań mogłabym poprosić lekarza, by stwierdził co może być przyczyną takich dolegliwości? Dziękuję i pozdrawiam, Agnieszka.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim warto podkreślić, że nie ma potrzeby prosić lekarza o konkretne badania. Lekarz POZ, po dokładnym zebraniu wywiadu oraz zbadaniu Pani zleci właściwe badania. Bez wątpienia należy jednak ocenić funkcję wątroby, trzustki jak i wykonać podstawowe badania typu CRP, morfologia, analiza moczu itd.