Brak apetyty i problemy z przytyciem

Co zrobić jeśli wogóle nie mam apetytu mogę nie jeść cały dzień chce przytyć ale bez apetytu nie da się przytyć

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Proponuję zacząć od czterech-pięciu małych (ale pełnowartościowych, urozmaiconych o warzywa, owoce, orzechy, różnego rodzaju szejki) posiłków w ciągu dnia, stosowanie przypraw (zwłaszcza ostrzejszych) powinno pobudzić żołądek do pracy wydzielniczej. Z czasem powinna Pani zacząć odczuwać głód i ochotę na większe posiłki. Dietetyk pomógłby oszacować Pani zapotrzebowanie energetyczne i nadwyżkę, która spowodowałaby wzrost wagi, dlatego dobrze byłoby się z nim skonsultować. Pozdrawiam

Witam,

najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dietetyka, który dobierze właściwy jadłospis. Nie mnie jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Szanowna Pani,
Podstawą będzie spożywanie 4-5 posiłków dziennie o stałych porach w odstępach co 3-4 godziny. Zalecane będzie stosowanie przypraw, które pobudzą układ trawienny. Polecam skonsultowanie się z dietetykiem, który pomoże Pani dobrać odpowiedni jadłospis.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl