Normy ustalają specjaliści na podstawie badań. Rzeczywiście jeśli jest się chorym, kupuje się leki i firmy farmaceutyczne zarabiają. Nie doszukiwałabym się jednak tutaj spisku. Rozumiem, że może Pan czuć się dobrze przez co jest Pan skołowany, bo badania mówią co innego. Cukrzyca nazywana jest ,,cichym zabójcą" właśnie ze względu na brak bólu czy innych objawów, które wskazywałyby na chorobę. Niestety zbyt późno wykryta i nieleczona prowadzi m. in. do uszkodzenia wzroku ze ślepotą włącznie. Wysokie poziomy cukru sieją spustoszenie w organizmie uszkadzając tętnice, serce, nerki, nerwy wzrokowe. Skutki to wspomniana wcześniej utrata wzroku, miażdżyca, choroby nerek, zawał, wylew, tzw. stopa cukrzycowa. Odpowiednia dieta może wyrównać wahania poziomu cukru, a spadek masy ciała (zwłaszcza z okolic brzucha) również polepsza wyniki. Należy jednak pamiętać że dieta wspomaga leczenie farmakologiczne. Proszę stosować się do zaleceń lekarza.
Normy ustala Światowa Organizacja Zdrowia na podstawie tysiąca badań ludzi i istniejących u nich powikłań w zależności od poziomu glikemii.Generalnie nie ma objawów przy poziomach glikemii do 180 mg % - chory nic nie czuje, ale to nie oznacza,że choroby nie ma! Jest u podwyższony cukier szkodzi na każde naczynie w pana organiźmie. Normy są przyjęte na cały świat i ich zadaniem jest uchronienie ludzi od przewlekłych powikłań - jak widać niektórzy sa mądrzejsi i nie chcą uwierzyć,ze mają chorobę. Za zdrowie własne odpowiada człowiek, a nie służba zdrowia.
Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Podejrzenie stopy cukrzycowej przy cukrzycy typu 2 – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Co jeść przy cukrzycy typu 2? – odpowiada Ewa Kozłowska
- Leczenie cukrzycy typu 2 u 66-latka – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Jak unormować poziom cukru przy cukrzycy typu 2? – odpowiada Mgr inż. Maria Jagiełło
- Pieczenie palców u nóg i oczu przy cukrzycy typu 2 – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Podejrzenie cukrzycy typu 2 – odpowiada Dr Anna Brinken
- Tygodniowa dieta dla cukrzyka typu 2 – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Cukrzyca typu 2 a konieczność przyjmowania insuliny – odpowiada Lek. Krzysztof Marzec
- Leczenie cukrzycy typu 1 komórkami macierzystymi – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jakie substancje słodzące mogę brać przy cukrzycy typu 2? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga