Brak okresu po przyjęciu pierwszej pigułki

10 dni temu przyjęłam tabletkę "72 godziny po" profilaktycznie, ponieważ miałam 2-miesięczną przerwę z tabletkami. 4 dni temu dostałam plamienie z odrobiną okresu, więc zażyłam 1 tabletkę. Niestety, okres się więcej nie pojawił, a dzisiaj już minęło 4 dni i biorę 4 tabletkę. Nie wiem, co się dzieje, czemu tego okresu nie ma i czy jestem zabezpieczona, biorąc tę pierwszą tabletkę w dzień plamienia? W ciąży nie jestem. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki „72 godziny po” nie należy zażywać profilaktycznie. Jest to preparat zawierający dużą dawkę hormonów, które nie są obojętne dla organizmu i mogą w istotny sposób zaburzać gospodarkę hormonalną kobiety. Zażywanie takiego leku bez powodu, to bezzasadne narażanie swojego organizmu.
Trudno mi teraz ocenić, czy krwawienie, które wystąpiło 4 dni temu, było wywołane zaburzeniami hormonalnymi, czy była to właściwa miesiączka. Tak więc, nie mogę się wypowiedzieć na temat skuteczności Pani antykoncepcji. Prawdopodobnie najbezpieczniej będzie założyć, że przez cały ten cykl oraz podczas 7 dni przerwy nie może Pani liczyć na pełną antykoncepcję.

Pozdrawiam!