Brak okresu przy nieregularnym krwawieniu u nastolatki

Mam 16 lat i od 4 miesięcy nie miałam okresu. Zaczęłam miesiączkować w wieku 14 lat. Moje miesiączki były zazwyczaj nieregularne, ale teraz to zaczynam się obawiać. Ciąże wykluczam, bo jeszcze nigdy nie współżyłam. Czy to jest normalne w moim wieku, czy też powinnam zgłosić się do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nieregularne miesiączki w ciągu pierwszych lat od menarche (pierwszego w życiu krwawienia miesięcznego) są normą, ale tak długi okres jest nieco niepokojący. Radzę Ci jednak udać się do lekarza. Zbierze on z Tobą dokładny wywiad i spróbuje zidentyfikować czynniki, które mogą wpływać na zaburzenie Twojego cyklu. W ten sposób ustali on, czy tak znaczne opóźnienie nie jest wynikiem jakiejś choroby, która wymaga leczenia.

Pozdrawiam!