Witam! Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Pana pytanie. Należałoby zweryfikować prawidłowość diagnozy, zanalizować wszystkie dotychczas stosowane przez Pana leki i ich kombinacje, ich efekt, dawkowanie, długość stosowania - tzn. czy były stosowane w adekwatnej dawce i przez odpowiedni okres czasu, aby mogły zadziałać (leki przeciwdepresyjne zaczynają działać po około 4 tygodniach). Dodatkowo należałoby uzupełnić informacje odnośnie psychoterapii- jak długo trwa, w jakim nurcie, czy jest regularna. Udokumentowano skuteczność terapii poznawczo-behawuioralnej w leczeniu zaburzeń depresyjnych, więc zalecana byłaby terapia u tym nurcie, u certyfikowanego terapeuty. Warto zorientować się w Pana sytuacji życiowej (szkoła, praca, rodzina, związki, znajomi, zainteresowania), aby móc się zorientować co mogłoby Panu pomóc i stanowić wsparcie w dążeniu do zdrowia. Pozdrawiam serdecznie!
Może ale nie musi.
Depresja:
Mówiąc czysto naukowym językiem jest to brak produkcji określonych hormonów i neuroprzekaźników odpowiedzialnych za kolejno: motywację - dopamina; samozadowolenie - noradrenalina; oraz najbardziej istotna serotonina - hormon szczęścia najbardziej odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego zdrowia psychicznego w ogóle.
Przyczyny tej choroby bywają rożne np. trauma spowodowana stratą kogoś bliskiego, czy choćby nawet palenie papierosów. I to jest ciekawostka ponieważ badania naukowe wykazały, iż 80% palaczy w wieku średnim cierpi na depresję kliniczną.
Objawy najbardziej rozpoznawalne to: zakłócone wzorce senne, niechęć wstania z łóżka, niechęć do wykonywania nawet najprostszych czynności, nadmierne spożywanie słodyczy, smutek, przygnębienie i ogólne czarne "scenario" na wszystko.
Jak się przed nią uchronić: Otóż przede wszystkim należy pamiętać, o zachowaniu trzech podstawowych warunków. Jako ludzie fizycznie musimy spełniać trzy warunki tj: pić,spać i jeść, i są to warunki konieczne do podtrzymania prawidłowego zdrowia fizycznego.
Odnośnie warunków mentalnych wymieniamy: pozytywna akcja, pozytywna interakcja oraz przede wszystkim pozytywne myślenie. Spełniając te trzy warunki mentalne tworzymy wzory w mózgu utrzymujące stały i równy poziom naszych wcześniej wymienionych neuroprzekaźników oraz hormonów.
Tak więc jeżeli zauważamy, któreś z objawów depresji zastanówmy się czy oby wszystkie konieczne warunki zostały spełnione, bo to jest najczęstszą przyczyną tego problemu.
Pozdrawiam.
www.franksolutions.co.uk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak poprawy w leczeniu depresji. Gdzie jeszcze szukać pomocy? – odpowiada Mgr Małgorzata Wierzbicka
- Brak chęci do działania przy leczeniu depresji – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy Fluoksetyna zwiększa nasilenie przewodnictwa noradrenergicznego i dopaminergicznego? – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Czy elektrowstrząsy są skuteczną metodą w leczeniu depresji? – odpowiada Lek. Jan Karol Cichecki
- Brak poprawy w leczeniu drożdżaków – odpowiada Lek. Magdalena Szymańska
- Czy lek Aryzalera może powodować stany depresyjne? – odpowiada Lek. Agata Leśnicka
- Czy osoby otyłe i uzależnione mogą kochać? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Myśli samobójcze u kobiety po urodzeniu dziecka – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Wątpliwości dotyczące dystymii – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak pomóc żonie w leczeniu depresji? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
artykuły
Zaskakujące korzyści wynikające z leczenia depresji
Poprawa stanu zdrowia Negatywne nastawienie do świ
WHO: Trauma wojenna jest największym wyzwaniem. Około pół miliona uchodźców potrzebuje pomocy
Pół miliona ukraińskich uchodźców w Polsce potrzeb
Pomoc psychologiczna w związku z epidemią koronowiursa. Nasi eksperci czekają na Twoje pytania
Rozwijająca się epidemia koronawirusa przyczyniła