Zapytaj lekarza

1 , 0 3 1 , 3 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Brak chęci do działania przy leczeniu depresji

Mam 24 lata i zdiagnozowano u mnie depresję. Psychiatra przepisał mi SSRI. Na skutek ich zażywania nastąpiła poprawa nastroju i uspokojenie, ale brak tego, czego najbardziej potrzebuje - chęci do działania. Mam wrażenie że przez ostatnie 2-3 lata nie posunąłem się do przodu ani o krok. Przed wizytą u lekarza straciłem ochotę na wszystko, a i teraz najchętniej bym leżał. Kończę studia, będę musiał znaleźć pracę. Boję się że będą z tym problemy, albo że nie spełnię się w niej. Życie ucieka mi.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Co zrobić, gdy sen nie przychodzi?

Nie możesz zasnąć? Przekręcasz się z boku na bok? Obejrzyj filmik i dowiedz się, co robić w takiej sytuacji. Ekspert podpowiada, jak sobie pomóc, kiedy sen nie przychodzi.

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie! Problemy z motywacją to bardzo częsty objaw u osób, które cierpią na depresję, a nawet u tych, którzy podjęli leczenie, tak jak Pan. Z jednej strony, brak chęci do działania może być objawem ciągle niewyleczonej depresji, a z drugiej strony, skutkiem ubocznym leków. Myślę jednak, że może być Pan jednak trochę zbyt krytyczny dla siebie w ocenie swojego stopnia zaangażowania. Napisał Pan, że kończy studia, czyli jednak musi Pan coś robić, by zdawać z roku na rok. Podchodzi Pan do egzaminów, pisze Pan prace semestralne, kolokwia itp. Jeżeli towarzyszą Panu obawy i lęki, jak poradzi sobie Pan w przyszłości, może warto byłoby pomyśleć o psychoterapii? Na psychoterapii mógłby też Pan popracować nad automotywacją. Farmakoterapia wycisza jedynie objawy depresji, ale nie niweluje przyczyn choroby, dlatego zachęcam do zastanowienia się, czy nie podjąć psychoterapii. Pozdrawiam!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Witam,
proszę spróbować zastosować dzienniczek aktywności, polegający na planowaniu każdego dnia, proszę zapisywać te czynności, które wynikają z bieżących potrzeb, uwzględniając naukę jak i przyjemności, np., wyjście z kolegami do kina, na pływalnię, to, co Panu sprawia przyjemność, tak żeby zaplanować każdą godzinę od momentu wybudzenia do pójścia spać. Może się Pan zastanowić nad pracą, gdzie chciałby Pan pracować, jakie kwalifikacje trzeba mieć, żeby taką pracę pozyskać, dobrze jest przeformułować problem, w cel: SMART - Skonkretyzowany, Mierzalny (liczbowo określony, sprawdzalny), Osiągalny (zgodny z zasobami, kwalifikacjami), Realny, Terminowy. Proszę pamiętać, że na przeszłość nie mamy wpływu, proszę angażować się mentalnie i fizycznie"tu i teraz", zorientować na działanie (realizując małe i duże cele).
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy