Czy brak chęci do działania to początek depresji?

Moim problemem jest brak chęci do jakiegokolwiek działania czy to początki depresji? w ostatnim roku 3 razy zmieniałam pracę, nie miałam przedłużonej umowy, akurat tam gdzie chciałam pracować. W poprzedniej pracy pracowałam ponad miesiąc - atmosfera w pracy ok jednak zostałam przeniesiona z działu na kasę, mam problemy z pęcherzem czasem co godzinę nawet wychodzę do toalety praca na tym stanowisku nie była możliwa (ciągłe kolejki) a w obecnej atmosfera jest taka sobie-radź sobie sam zwolnic sie

Witam serdecznie,

brak chęci do jakiegokolwiek działania, może ale nie musi wskazywać na depresję.
Pisze Pani, że w ciągu ostatniego roku, zmieniła 3-krotnie pracę. Samo to doświadczenie ciągłej zmiany, utraty pracy, ale także konieczności adaptacji się do kolejnej firmy, nowych warunków i osób jest bardzo stresujące i obciążające.
Ważne byłoby zrozumieć z perspektywy psychologa, dlaczego dochodzi do tak częstych zmian miejsca pracy przez Panią. Rozumiem, że są za tym argumenty, które Pani podaje. Warto jednak byłoby pomóc sobie np. w wyeliminowaniu problemów z pęcherzem, ponieważ będzie to prawdopodobnym problemem w każdym miejscu pracy, nie tylko na kasie. Jest to na pewno też uciążliwe dla Pani. Dodatkowo warte sprawdzenia, czy nie jest to na tle napięciowym, nie wynika ze stresu jaki Pani przeżywa.

Jeśli ma Pani taką możliwość, proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, ale także do psychologa.

Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Włoch
----------------------------------
ZAPRASZAM NA
http://charakterownia.pl

Witam, napisała Pani o sytuacji pewnych zmian, napięcia emocjonalnego w jakim Pani pewien czas funkcjonowała oraz funkcjonuje nadal. Warto wyznaczyć wizytę u psychologa i bardziej porozmawiać o tym co w ostatnim czasie działo się w Pani życiu oraz o odczuciach, które obecnie Pani towarzyszą. Pozdrawiam serdecznie.

Witam,

na podstawie jednego objawu, jakim jest brak chęci do działania, nie można stwierdzić depresji, ani nawet jej początków. Aby można było mówić o tej chorobie, objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej 2 tygodnie i występować prawie codziennie przez większość dnia.

Do zdiagnozowania depresji konieczne są 2 objawy z następujących: obniżony nastrój (nietypowy dla danej osoby); utrata zainteresowań rzeczami, które dotychczas nas cieszyły; zmniejszona energia lub zwiększona męczliwość.

Dodatkowo musą występować któreś z poniższych objawów (tak, aby w sumie było ich co najmniej 4):
- spadek szacunku do swojej osoby
- wyrzuty sumienia lub poczucie nieuzasadnionej winy
- myśli samobójcze
- kłopoty z myśleniem, koncentracją
- pobudzenie ruchowe lub zahamowanie ruchowe
- zaburzenia snu
- zmiany łaknienia i zmiana wagi

Jeżeli czuje Pani jedynie brak chęci do działania, to może być oznaka przejściowego kryzysu lub reakcja na nadmierny stres. Może Pani zwrócić się o pomoc do psychologa, który udzieli Pani wsparcia i popracuje z Panią nad przywróceniem dawnej energii życiowej.

Pozdrawiam, Natalia Słowik