Jak sobie poradzić z brakiem chęci do życia?

Brak chęci do życia, spanie na zawołanie a rano wczesne wstawanie ,budzenie się czasami z lękiem, brak koncentracji i zapominanie się, płacz na zawołanie i nic mi się nie chce, na niczym mi nie zależy. Życie miało dla mnie wiele niespodzianek, dawno temu straciłam męża, potem zmarła mama. Odeszły osoby, które kochałam. Było ciężko, ale walczyłam i pozbierałam się, bo mam dzieci i musiałam się pozbierać. Wydawało mi się, że jestem osoba silną. Po 32 latach pracy, straciłam ją i od tego czasu się zaczęło.

Walczylłam sama, ale nie pomaga. Byłam u lekarza, bo w międzyczasie wplątały się bóle żołądka. Okazało się, że to kamienie w woreczku żółciowy. Jestem po operacji, wszystko mi się wali.

Dlaczego nie umiem sobie z tym poradzić?

KOBIETA ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Wydaje mi się, że cierpi Pani na depresję reaktywną, która powstaje wskutek ciężkich przeżyć, traum i dramatów, jakie pojawiają się w życiu człowieka, a z którymi nie potrafimy sobie poradzić, bo przekraczają nasze możliwości adaptacyjne. Oczywiście, najlepiej byłoby, gdyby diagnozę postawił psychiatra, gdyż drogą wirtualną można jedynie hipotetyzować. Pojawiło się u Pani wiele symptomów depresyjnych – brak chęci do życia, zaburzenia snu (nadmierna senność, wczesne budzenie się), zaburzenia koncentracji uwagi i pamięci, płaczliwość, brak motywacji i energii do działania, apatia. Pani depresja może mieć charakter reaktywny, dlatego że ujawniła się pod wpływem negatywnych przeżyć – po śmierci męża, utracie bliskich osób (np. matki), po utracie pracy. Czuje się Pani przeciążona i osamotniona w walce z przeciwnościami losu, dlatego pojawił się depresyjny nastrój i załamanie nerwowe. Do tego cierpi Pani z powodu dolegliwości cielesnych – kamieni na woreczku żółciowym. Dlaczego nie potrafi Pani sobie poradzić z sytuacją życiową? Gdyż znalazła się Pani w trudnym położeniu, które przerasta Pani umiejętności radzenia sobie ze stresem. Potrzebuje Pani wsparcia i opieki, gdyż negatywne przeżycia odbijają się na Pani zdrowiu psychicznym. Radziłabym Pani udać się do lekarza psychiatry, który postawiłby diagnozę i zalecił odpowiednią terapię (leki i/lub wsparcie psychologiczne). Zachęcam Panią do przeczytania artykułów w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/chec-do-zycia
http://portal.abczdrowie.pl/smierc-bliskiej-osoby-a-depresja
http://portal.abczdrowie.pl/utrata-pracy-depresja-i-pomoc-psychologiczna
http://portal.abczdrowie.pl/depresja-reaktywna
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-depresji
http://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-depresji

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty