Brak rozwoju mowy i stereotypowe zachowania u dwulatka

Witam.

Jestem mamą 2-letniego chłopca. Od jakiegoś czasu niepokoiło mnie jego zachowanie np. machanie rączkami, kręcenie wszystkiego np. kółeczek w autkach, klamki. Następnie co mnie bardzo martwiło to, że nie rozumie co do niego mówimy np. żeby nam coś przyniósł, to on tego nie zrobi, nie umie pokazać gdzie jest mama ani na mnie nie popatrzy, gdy pytam o to. Bardzo się złości, gdy nie pozwalam mu robić tego co on akurat chce. Boi się ludzi, lubi przebywać tam gdzie jest dużo ludzi, ale gdy ktoś do niego coś powie, to on zaczyna płakać albo ucieka. Nic nie mówi tylko piszczy. Jak był mały to bardzo dużo spał. Późno zaczął siadać i późno chodził. Nie może długo skupić się na jakiejś zabawce. Bardzo lubi oglądać bajki mogłyby iść cały dzień, a on by oglądał. A jeżeli ja nie chce mu ich puścić to bardzo się złości i płacze, że nie mogę go uspokoić. Miał robione badanie słuchu i wyszło, że słyszy. Nie wiem czy jeżeli jest to autyzm to czy mam mu ograniczać oglądanie tych bajek, czy może nie? Nie chciałabym mu zaszkodzić jeszcze bardziej, więc nie wiem co mam robić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Na podstawie krótkiego opisu zachowania dziecka w zasadzie niemożliwe jest postawienie diagnozy. Część ze wspomnianych zachowań Pani dziecka może wskazywać na autyzm. Należą do nich: brak rozwoju mowy, nieprawidłowości w kontaktach społecznych oraz stereotypowe zachowania.

Uważam, że synek powinien zostać skonsultowany przez specjalistę w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Wizyta wyjaśni Pani wątpliwości odnośnie diagnozy i dalszego postępowania.

Z pozdrowieniami

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Przede wszystkim należy spotkać się z psychologiem, który oceni i przebada dziecko. Trudno powiedzieć czy to autyzm czy nie ale widać kilka niepokojących zachowań.
Pozdrawiam AM