Brak samodzielności 2-letniego dziecka

Witam. Moja dwuletnia córeczka nie odstępuje mnie krok. Nie chce się sama bawić, nie pozwala mi wykonywać czynności domowych i higienicznych bez swojej obecności. Taki okres zaczął się 2 miesiące temu. Wcześniej była znacznie bardziej niezależna ode mnie, potrafiła sama się bawić. Dodam, że za dwa miesiące urodzę drugie dziecko i zależy mi na usamodzielnieniu starszej córki. Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, w takiej sytuacji zalecałbym ewentualna wizyte u psychologa celem stwierdzenia przyczyn takiego zachowania dziecka. Moze byc to strach przed wkrótce nowonarodzonym bratem/siostra i lekiem przed tym, ze zmniejszy sie uwaga, która dotychczas Pani poświęcała na córkę. Ważny elementem jeszcze szczera rozmowa z córka i wyjaśnienie sytuacji, która nastąpi w chwili urodzenia drugiego dziecka. Pozdrawiam