Bulimia i problemy z zębami

Uda mi się uratować moje zęby? Choruję na bulimię. Nigdy nikomu o tym nie mówiłam. Odbiło się to na moich zębach. Bardzo żałuję i tak mi wstyd. Po długim czasie poszłam do dentysty z powodu bólu i usunął mi zęba.Z tego co widzę są one w złym stanie. Wyglądają jak by nie miały szkliwa i kruszą się ich końcówki. Staram się robić wszystko aby o nie dbać.Jeszcze nie wiem czemu ale ciągle je zaciskam gdy się denerwuję i trochę się wygięły niektóre.Proszę o pomoc. Co mogę zrobić?

Bulimia to poważny problem metaboliczny. Wymaga zespołowego leczenia wad genetycznych, zaburzeń jelitowych i problemów emocjonalnych. Tylko takie holistyczne podejście ma szanse powodzenia. Pozdrawiam

Dzień dobry. Przede wszystkim nie wstydzić się lekarzy. Bulimia jest taką samą chorobą jak i wiele innch zaburzeń emocjonalnych i jest najczęściej reakcją na przyczyny zewnętrrzne. Ważne jest, że Pani rozpoznała problem i stara się jemu zaradzić. Proszę szukać koniecznie pomocy w głównej chorobie. Jeżeli natomiast chodzi o zęby - należy wyleczyć wszystkie ubytki i postarać się ochronić zęby przed działaniem kwasu. Dokładna higiena i fluoryzacja wzmocnią powierzchnię zębów, które będą Pani bardzo wdzięczne jeżeli ustrzeże je Pani od dalszego oddziaływania na nie kwasem. Być może muszą zostać odbudowane i osłonięte protetycznymi koronami. Proszę pamiętać, by po każdym kontakcie z kwasami przepłukać usta letnią wodą i 20 minut poczekać z myciem zębów. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz.

Witam serdecznie,
Bulimia nie jest niczym nietypowym, jest to dolegliwość jak każda inna, nie ma więc powodów do wstydu. Lekarze bardzo chętnie wysłuchają i pomogą z problemami oraz wskażą jak najlepiej radzić sobie z występującymi codziennymi trudnościami.
W przypadku zębów, najważniejsze jest wyleczenie próchnicy oraz zabezpieczenie zębów przed działaniem kwasów. Należy sprawdzić, czy zęby nie wymagają leczenia kanałowego, wykonać higienizację. Najprawdopodobniej wskazane będzie wykonanie koron na zęby, w celu ich zabezpieczenia i ochrony.
Zaciskanie zębów może być związane ze stresem, ale równie dobrze może to być choroba okluzyjna - warto dokładnie sprawdzić, czy nie to jest przyczyną zaciskania.

U osób chorujących na bulimię znacznie wzrasta ryzyko erozji szkliwa. Winne są obecne w tej chorobie przewlekłe wymioty, podczas których treść żołądkowa trafia przez przełyk do jamy ustnej. Tam dochodzi do kontaktu kwasu żołądkowego z zębami. Kwas osadza się na zębach i stopniowo coraz bardziej rozpuszcza szkliwo. Erozja występuje głównie na powierzchniach żujących i policzkowych zębów, ale też na powierzchni podniebiennej siekaczy oraz w przestrzeniach poddziąsłowych. Poza erozją szkliwa możliwe są także inne problematyczne skutki bulimii dla zdrowia zębów: wysuszona śluzówka, nadżerki na błonach śluzowych, ich zaczerwienienie i podrażnienie, nadwrażliwość zębów. Z tego względu wzrasta też ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Co więcej, często to właśnie stomatolog po tych objawach jako pierwszy lekarz rozpoznaje u pacjenta zaburzenia odżywiania. Stan Pani zębów jest więc ewidentnie związany z bulimią, to dlatego zęby są słabe, kruszą się. Dodatkowo stres powoduje zgrzytanie i zaciskanie zębów. Najlepsze, co może Pani zrobić dla zdrowia - nie tylko zębów - ale całego organizmu, to przezwyciężyć chorobę i udać się na specjalistyczne leczenie, którym jest w tym wypadku psychoterapia. Stomatolog może tylko działać objawowo, a tu trzeba wyeliminować przyczynę, czyli bulimię, poważną chorobę, której nie należy ukrywać, ale ją leczyć! Oczywiście rozpuszczone szkliwo należy odbudować. Najmniej inwazyjna metodą w takim przypadku są licówki kompozytowe od strony podniebiennej.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry