Co powoduje kruszenie się zębów?

Kruszą mi sie zęby. Czy to brak witamin?

Urazy mechaniczne, powstałe np. podczas wypadku, pobicia, napadów padaczkowych, a także podczas próby pogryzienia bardzo twardych pokarmów.
Znacznej wielkości ubytki próchnicowe – duże dziury w zębie powodują taką destrukcję twardych tkanek zęba, że bardzo często skutkuje ona odłamaniem jego fragmentu.Martwica zęba – martwy ząb (także ten po leczeniu kanałowym) traci swoją naturalną elastyczność i staje się bardziej podatny na ukruszenie i złamanie.
Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg wybielania martwych zębów – zbyt duże stężenie preparatów wybielających może spowodować odwapnienie twardych tkanek zęba, przez co zwiększa się kruchość i porowatość szkliwa.Choroba okluzyjna, bruksizm – czyli nieprawidłowe zwarcie zębów i ich niekontrolowane zaciskanie.
Kwasowa erozja szkliwa – pod wpływem kwasów znajdujących się w pożywieniu warstwa szkliwa pokrywająca ząb staje się coraz cieńsza.Niedobór witamin i mikropierwiastków.Zażywanie narkotyków – największe uszkodzenie zębów powoduje metamfetamina.Radioterapia,biżuteria na języku..W przypadku ukruszenia zęba zdecydowanie warto jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Pamiętajmy, iż ukruszony ząb nie tylko wygląda nieestetycznie, lecz również może spowodować inne powikłania. Szybka reakcja jest szczególnie ważna w przypadku żywych zębów, ponieważ ukruszenie może narazić miazgę zębową na wpływ bakterii bytujących w jamie ustnej i doprowadzić do jej stanu zapalnego.