Chłopiec, 3,5 roku, podwyższone LUC % w wyniku morfologii. Czy to powód do niepokoju?

Syn od pewnego czasu choruje, a to katar, a to zapalenie ucha, ciągle coś. Pierwszy rok w przedszkolu, także liczyliśmy się z taką reakcją organizmu. Jednak ostatnio bardzo nas zaniepokoił fakt zasinienia oczu. Z początku myśleliśmy, że to z powodu katarku. Odchorował troszkę, nie męczył go już katar ani kaszel, przesypiał całe noce i nagle wstał z tak siniakami, jakby go ktoś pobił, w przedszkolu panie mówią, że oddaje często mocz, a wcale dużo nie pije. W domu albo siusia często, albo do południa wcale. Pojechaliśmy do lekarza, skierowanie na morfologię i OB. Ma podwyższone płytki 474 i zaniżone MCV 77,6. Te wyniki jeszcze przy przebytych infekcjach są zrozumiałe, najbardziej niepokoi mnie LUC 5,6 %, reszta wszystko w normie. Czy mam powody do niepokoju o syna? Przyznam szczerze, że jeden z lekarzy nawet nie spojrzał na wyniki i powiedział, że wszystko jest w porządku i po co w ogóle były te badania. Potraktowano nas bardzo nieładnie, nawet nie obejrzał syna. Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zarówno stężenie płytek krwi, jak również MCV, mieszczą się w normach dla wieku syna.

Skrótem LUC określane są pewne frakcje krwinek białych, biorące udział w walce z czynnikami wywołującymi procesy zapalne. Ze względu na niewielkie przekroczenie normy, najprawdopodobniej nie ma powodu do niepokoju, jednak, by niczego nie przeoczyć, warto powtórzyć oznaczenie po wyleczeniu infekcji, ew. wykonać rozmaz ręczny krwinek białych.

W związku z opisanymi objawami wskazana jest wizyta u alergologa dzieciecego.

Pozdrawiam