Chora tarczyca a problemy skórne

Witam serdecznie, niedawno otrzymałem wyniki badań zleconych mi przez dermatologa i co sie okazało - ja, jak i moja mama, mamy chore tarczyce (oboje mamy problemy skórne, mama - (z)rogowadzenie naskórka, a ja łzs/łuszczyca). Moje wyniki: Bilirubina całkowita 1,31 przy normie 0 - 1.2 TSH 6,46 przy normie 0.27 - 4.2 Cholesterol 115,4 przy normie 140 - 200 Cholesterol HDL 33,9 przy normie 35 - 80 FT 3 4,54 przy normie 2 - 4.4 Jak byłem mały miałem uczulenie na mleko i przetwory mleczne oraz miałem lamblie. Jakoś na początku gimnazjum podejrzewano u mnie łuszczyce (niestety, nie wiadomo czy ktoś z rodziny miał, bo dziadkowie nie żyją). Właśnie od czasu gimnazjum zaczęły się problemy skórne, po "łuszczycy", która była niewielka i szybko minęła, stwierdzono u mnie łzs. Brałem wiele leków i stosowałem mnóstwo maści. Ze zleconych przez dermatologa badań nie zrobiłem jeszcze lablii, testosteronu i badań próbki z łokcia. Wiem, że muszę udać się z wynikami do lekarza, ale czy te wyniki mogą wskazywać na przyczynę problemów skórnych czy tylko dowiedziałem się o nowej chorobie, z którą możliwe, że przyjdzie mi stoczyć batalię? Obecnie mam lat 18.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Obraz zaburzeń dotyczących tarczycy jest niepełny, brakuje wyniku FT4. Być może dopiero "coś zaczyna się dziać" z tarczycą, i na razie jest jej subkliniczna choroba (bez objawów). Tak, czy inaczej - potrzebna będzie kontrola za jakiś czas hormonów tarczycy, dobrze również wykonać usg tarczycy.

Łuszczyca należy do kręgu chorób autoimunologicznych (tak jak łuszczycowe zapalenie stawów) i niestety, chorując na jedną chorobę z tego kręgu, pacjent jest predysponowany również do innych tego typu chorób. Dzieje się tak, ponieważ dla tych chorób jest predysponujące podłoże genetyczne. Nie oznacza to, że każdy z chorobą autoimmunologiczną zachoruje na dodatkową chorobę, ale ma większe ryzyko, niż populacyjne.

Dlatego opisane zmiany w badaniach, nie mają najpewniej nic wspólnego z Pańską chorobą podstawową, dlatego należy dokończyć diagnostykę zaproponowaną przez dermatologa.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!