Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Choroba afektywna dwubiegunowa u ojca

Witam, mój tata leczy się na chorobę afektywną dwubiegunową już dobre 10 lat, ale bezskutecznie. Po przyjęciu leków stabilizujących nastrój tata śpi i rzadko kiedy wstaje, natomiast po leku anafranil staje się agresywny i pobudzony. Na początku był to typ sezonowy ale teraz chyba przeszło na typ1. Szukamy dobrego specjalisty z powołaniem, który zajmie się tym problemem i dopasuję leki, żeby tata mógł funkcjonować jak inni, a my nie musielibyśmy się martwić, że coś może się mu stać.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Rozpoznanie choroby afektywnej dwubiegunowej

Dobór odpowiednich leków do specyfiki zaburzenia jest trudną sprawą. Terapia ma często charakter leczenia empirycznego i choć wiem, że brzmi to trochę nieludzko "eksperymentalnego". Jeśli tata nie współpracuje dobrze z jednym specjalistą, być może powinien poszukać innego, komu bardziej będzie w stanie zaufać. Jednak nawet "psychiatra z powołaniem" będzie potrzebował trochę czasu i dobrej współpracy z pacjentem i jego otoczeniem, aby ustalić, jakie leczenie jest najbardziej wskazane.
Obok farmakoterapii nie byłoby od rzeczy spróbować też psychoterapii.

0

Dzień Dobry Pani,

Dopasowanie leczenia farmakologicznego jest zależne od indywidualnej reakcji na leczenie, czasami odbywa się na zasadzie prób i błędów...

Sugeruję skonsultować i przeanalizować to z lekarzem prowadzącym Pani Tatę.

Z przesłaniem tylko dobrych decyzji,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy