Powiększone węzły chłonne i powiększona śledziona u 2,5-letniego syna a oczekiwanie na badanie USG

Witam! Mój 2,5 letni synek w tym roku bardzo dużo chorował. Wczoraj rano miał bardzo powiększone węzły (widoczne gołym okiem), więc udaliśmy się do pediatry. Lekarz stwierdził powiększoną śledzionę i zlecił morfologię i USG. Właśnie odebrałam wynik badania krwi: MCV 78 fI WBC 18,0 G/L Limfocyty 8,4 MID komórki średniej wielkości 1,9 MID % 11 Granulocyty 7,6 LEUKOGRAM: Limfocyty 66 Monocyty 2 OB 22 Reszta wyników w normie. Na usg muszę czekać do poniedziałku, ponieważ w pobliżu mojego miejsca zamieszkania nie ma nikogo kto może je wykonać. Nie wiem czy czekać do poniedziałku czy udać się do specjalisty w innym mieście. Dodam, że mamy za sobą czerwcową wizytę u alergolog, która stwierdziła, że syn nie jest alergikiem. A dermatolog postawiła diagnozę, że wysypka u synka to nadmierne rogowacenie przymieszkowe.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

MCV w stosunku do wieku dziecka jest prawidłowe. Pozostałe wyniki w zestawieniu z limfadenopatią (powiększonymi węzłami chłonnymi) i splenomegalią (powiększeniem śledziony) wymagają pilnego pogłębienia diagnostyki, gdyż mogą świadczyć o chorobie rozrostowej z układu chłonnego. Obraz taki spotykany bywa również w przebiegu niektórych chorób zakaźnych. Jeśli stan dziecka nie będzie się pogarszał można wykonać badanie w poniedziałek (13.08). Pozdrawiam, Magdalena Parys