Ciągły niepokój i zero snu w ciąży

Witam, mam 26 lat, jestem w 6 tygodniu ciąży  i mam ogromny problem, bo w ogóle nie śpię! Jestem już po 1 poronieniu (grypa w 2 tc), a ta ciąża była planowana. Aktualnie finiszuję swoje sprawy magisterskie i stres z tym związany, a także wiadomość o ciąży sprawiła, że od ponad tygodnia mam non stop ściśnięty żołądek i taki niepokój na sercu. Przez 2 dni byłam rozgoryczona, potem zaczęłam myśleć logicznie, ale stres pozostał. Spałam po 2 tury 2 godziny na dobę, aż w końcu wcale. Poza tym jestem tak naładowana adrenaliną, że w ogóle tego snu nie potrzebuję.

Wybłagałam nawet od ginekolog skierowanie do szpitala psychiatrycznego, ale po dłuższej rozmowie z psychiatrą się uspokoiłam, powiedział, że brak snu nie ma wpływu na mnie i dziecko, i że organizm w końcu padnie. Odesłał mnie do domu i nawet przespałam noc. Już myślałam, że będzie dobrze. Na wizycie kontrolnej u innego ginekologa opowiedziałam całą sytuację, a on powiedział, że nie ma do czego wracać, tylko teraz wypoczywać... Tylko, że ja znowu nie mogę spać! Jestem spokojniejsza, mogę leżeć w bezruchu całą noc i mieć spokojne myśli, ale cały czas mam ściśnięty brzuch. Nie mogę brać leków, melisa nie pomaga. Do jakiego specjalisty mam się zgłosić? Lekarza pierwszego kontaktu, psychologa, psychiatry, neurologa? Rejonowa przychodnia odeśle mnie za 3 miesiące. Gdzie szukać sprawdzonych specjalistów prywatnych? Bardzo proszę o pomoc! Pozdrawiam.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Pani Mariko,

Nie wiem jak duży okres czasu dzieli zajście w ciążę od poronienia, ale pradopodobnie, to przykre wydarzenie ma na Panią nadal ogromny wpływ. W momencie, kiedy pojawia się nowa ciąża odradzają się uczucia i nadzieje, które nie zostały spełnione w przypadku wcześniejszego dziecka. Podświadomie ma więc Pani prawo odczuwać lęk i obawę, że i tym razem coś może pójść niezgodnie z planem. Taki mechanizm wynika ze zwykłej troski o dziecko. Do tego nałożył się stres związany z kończeniem studiów (jakiś etap w życiu się kończy/jakiś zaczyna).

Ważny jest dla Pani relaks, wyciszenie, koncentrowanie się na rzeczach, które sprawiaja Pani przyjemność, zamiast na śnie. Ponieważ ciąża jest planowana na pewno dbała Pani o siebie, minimalizując ryzyko poronienia, lekarz ginekolog powinien otoczyć Paną szczególną opieką i upewnić o tym, że ciąża rozwija sie prawidłowo. Poza tym uważam, że powinna się Pani zgłosić do psychologa - problem jest psychologiczny. Sama rozmowa może mieć dla Pani duże znaczenie, czego dowodem jest chociażby efekt uspokajający konsultacji z psychiatrą.

Najskuteczniejszą metodą leczenia bezsenności jest terapia behawioralna-poznawcza, której elementy prawdopodobnie zaproponuje Pani psycholog. Odpada więc ryzyko związane z braniem leków. Łagodna herbatka z melisy jest jak najbardziej wskazana (na sen, relaks i odprężony żołądek), proszę pamiętać, że zaczyna działać po dłuższym okresie stosowania. Trudno mi wskazać konkretne miejsce, ponieważ nie wiem gdzie Pani mieszka, ale proponowałabym konsultację w Poradni Zaburzeń Snu.

Pozdrawiam serdecznie!