raczej to nic niepokojącego ale trzeba zbadać
kilka przykładów:
"Język geograficzny przypomina wygląd mapy z rozmieszczonymi nieregularnie czerwonymi, gładkimi, pozbawionymi brodawek plamami, dobrze odgraniczonymi od białawych lub biało-szarawych powierzchni prawidłowej śluzówki. Zazwyczaj zmiana ta jest łagodna, może występować przewlekle, z dużą dynamiką zmian – w ciągu kilku godzin wygląd języka może ewoluować. Czasem występuje rodzinnie, zazwyczaj zaczyna się w dzieciństwie i nawraca. Rzadko zmianom w wyglądzie języka towarzyszą objawy takie jak pieczenie i ból. Przyczyna występowanie języka geograficznego nie jest poznana, podejrzewa się jego związek z łuszczycą, chorobami immunologicznymi, niedoborami pokarmowymi, czynnikami drażniącymi oraz zaburzeniami psychosomatycznymi.
Język wygładzony jest czerwony, brodawki zanikają. Często zmiany te zaczynają się na koniuszku języka i szerzą dośrodkowo. Pojawia się podczas niedoborów witamin B12, B6, kwasu foliowego i żelaza, a także w stanach nieprawidłowego wydzielania soku żołądkowego. Może pojawić się podczas przyjmowania cytostatyków. Taki wygląd języka, z towarzyszącymi objawami podmiotowymi – bólem, uczuciem pieczenia i świądu może świadczyć o zanikowym zapaleniu języka, które może być wywołane czynnikami termicznymi, chemicznymi, mechanicznymi, ale może też towarzyszyć uogólnionym infekcjom wirusowym, bakteryjnym, reakcjom alergicznym oraz wskazywać na nieprawidłową higienę jamy ustnej.
Język włochaty (obłożenie języka) - termin stosowany w medycynie do określenia dużej masy białego nalotu na języku, który pojawia się jako następstwo terapii antybiotykowej, gorączki, nadmiernego stosowania płynów do płukania ust zawierających nadtlenek wodoru (wodę utlenioną).
Zjawisko obłożenia języka ma związek z nadmiernym złuszczeniem warstwy keratyny pokrywającej brodawki nitkowate języka.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Guzki i brodawki na tyle języka – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach
- Z czym związany może być taki wygląd języka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ból języka - co oznacza? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy normalne jest takie ich występowanie pod językiem? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Dlaczego mam brązowy język? – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Długi okres rozwoju grzybicy języka – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach
- Zapalenia gardła z uczuciem piasku na gardle – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Zapalenie języka a zmiany guzowate – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Czy pieczenie języka może mieć związek z cukrzycą? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Przyczyny silnego, białego nalotu na języku – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach