Z czym związany może być taki wygląd języka?

Witam, mam takie plamy na jezyku czy przypadłość która nosi nazwę język geograficzny ? Załączam zdjęcie swojego języka. Nie odczuwam żadnego bólu, pieczenia czy innego dyskomfortu https://zapodaj.net/e19b55dcdffde.jpg.html

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

z obserwacji języka na zdjęciu można wnioskować, że faktycznie nosi on cechy tzw. języka geograficznego.

Jest to dość łagodny i przejściowy wygląd jamy ustnej. Oznacza on występowanie rumienia wędrującego, który odpowiada za taki stan. Może się on pojawić między innymi z powodu dużej ilości stresu, u kobiet w ciąży, a także u osób cierpiących na cukrzycę lub łuszczycę.

Trzeba jednak pamiętać, że przyczyn może być więcej i należą do nich również: jedzenie pikantnych potraw, zakażenia grzybicze, niedobór witaminy B, a także alergia.

Język geograficzny nie jest groźny sam w sobie, jednak warto udać się do lekarza celem zbadania czy nie cierpi Pan na jakieś schorzenia, w których wspomniany objaw może występować.

W wolnej chwili może się Pan zapoznać z naszym artykułem, w którym szerzej opisaliśmy omawiane zagadnienie:

https://zdrowie.parenting.pl/jezyk-geograficzny-charakterystyka-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.