Bez bezpośredniego badania trudno mi określić, czym są te zmiany na języku. Trzeba rzeczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że przy przewlekłym zapaleniu języka na podłożu refluksu żołądkowo-przełykowego takie drobne guzki mogą występować z powodu obrzęku gruczołów ślinowych, kubków smakowych. Jeśli rzeczywiście podłożem zapalenia języka jest refluks żołądkowo-przełykowy (najlepiej potwierdzić to w badaniu gastroskopowym) to w tej sprawie trzeba skonsultować się z gastroenterologiem. Zazwyczaj, aby opanować refluks wystarczające jest zastosowanie leków typu inhibitorów pompy protonowej. O wszystkim zadecyduje gastroenterolog po bezpośrednim badaniu.
Niezbędna jest konsultacja w gabinecie i dokładna ocena tkanek w powiększeniu. Niekiedy "guzkami" mogą być przerośnięte brodawki językowe.
Witam. Być może ma Pani tzw. język geograficzny. Przyczyn tego schorzenia może być bardzo wiele ja skłaniałabym się ku awitaminozie wit. z grupy B. W zasadzie przypadłości tej się nie leczy.
„Stomatologia Białystok”
Witam, rozumiem, że niepokoją Cię zmiany na języku. To, co opisujesz – guzki na grzbiecie języka i różnice w strukturze powierzchni – mogą faktycznie być objawem przewlekłego zapalenia języka, które może mieć różne przyczyny, takie jak refluks, infekcje, alergie czy podrażnienia związane z dietą. Grzbiet języka naturalnie ma brodawki językowe, które mogą być wyczuwalne jako guzki, zwłaszcza jeśli są bardziej uwypuklone z powodu podrażnienia lub zapalenia. Poziome pasy lub gładkie obszary również mogą występować przy stanach zapalnych lub zmianach związanych z refluksem.
Jeśli zmiany na języku są nierówne i mają tendencję do przemieszczania się lub zmieniania wyglądu, może to być też tzw. język geograficzny – nieszkodliwe zjawisko, które często wiąże się z zapaleniem lub reakcją na czynniki zewnętrzne.
Ponieważ problem utrzymuje się od kilku miesięcy, a wizyta u laryngologa nie była dla Ciebie satysfakcjonująca, warto rozważyć:
Konsultację z innym laryngologiem lub specjalistą od chorób błon śluzowych jamy ustnej (np. stomatologiem specjalizującym się w chorobach jamy ustnej). Może być konieczna dokładniejsza ocena, aby wykluczyć inne przyczyny zmian.
Kontrolę u gastrologa – jeśli podejrzewasz, że przyczyną może być refluks, konsultacja z gastrologiem i ewentualne badania (np. gastroskopia) mogą pomóc zdiagnozować problem i dobrać odpowiednie leczenie, które mogłoby zmniejszyć podrażnienie języka.
Wymaz z języka lub badanie histopatologiczne (jeśli zalecane przez specjalistę) – czasami pobranie próbki do badania może pomóc w ustaleniu, czy zmiany mają charakter zapalny lub infekcyjny, czy też jest to coś innego.
Objawy, które opisujesz, najczęściej nie są powodem do dużego niepokoju i zwykle mają przyczyny nieszkodliwe, jak przewlekłe podrażnienia lub zapalenia. Niemniej, dla pewności i komfortu psychicznego, warto skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć jakiekolwiek groźniejsze przyczyny i otrzymać zalecenia, które pomogą złagodzić objawy.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Powiększone brodawki u nasady języka – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Co może znaczyć takie dziwne uczucie języka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co jest powodem widocznego przedzielania języka? – odpowiada Dr n. med. Piotr Sawicki
- Długi okres rozwoju grzybicy języka – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach
- Ból języka - co oznacza? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Ból głowy, ucisk przełyku i zmiany na języku – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach
- Guzki i brodawki na tyle języka – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach
- Zmiany w obrębie języka u 2-letniego dziecka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co mogą oznaczać wahania samopoczucia i zmiany koloru języka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy to może być problem ze ślinianką? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski