Zapalenie języka a zmiany guzowate

Witam, mam 24 lata, od jakiegoś czasu niepokoi mnie mój język, gdy wywinę koniec ku nasadzie, czuję na grzbiecie języka pojedyncze guzki, są w kolorze języka, nie bolą, ale czuję je i mam wrażenie, jakbym miała coś na języku. Dodatkowo po prawej stronie u nasady, ale przed tym migdałkiem językowym dostrzegłam, że język wygląda inaczej, jakby układał się w tym miejscu w poziome pasy, gładkie w dotyku. Byłam kilka razy u laryngologa, ale wizyty nie były dla mnie satysfakcjonujące. Stwierdzano zapalenie języka spowodowane refluksem lub przewlekłe zapalenie migdałków. Dodam, że mam wrażenie, że wciąż coś się na nim zmienia. Co to może być? Obserwuję to od kilku miesięcy. Czy to faktycznie jest jedynie zapalenie języka czy jednak zmiany guzowate mogą oznaczać coś groźniejszego? Czy jest powód do niepokoju? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Bez bezpośredniego badania trudno mi określić, czym są te zmiany na języku. Trzeba rzeczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że przy przewlekłym zapaleniu języka na podłożu refluksu żołądkowo-przełykowego takie drobne guzki mogą występować z powodu obrzęku gruczołów ślinowych, kubków smakowych. Jeśli rzeczywiście podłożem zapalenia języka jest refluks żołądkowo-przełykowy (najlepiej potwierdzić to w badaniu gastroskopowym) to w tej sprawie trzeba skonsultować się z gastroenterologiem. Zazwyczaj, aby opanować refluks wystarczające jest zastosowanie leków typu inhibitorów pompy protonowej. O wszystkim zadecyduje gastroenterolog po bezpośrednim badaniu.

0

Stomatologia Białystok



„Stomatologia Białystok”



Witam, rozumiem, że niepokoją Cię zmiany na języku. To, co opisujesz – guzki na grzbiecie języka i różnice w strukturze powierzchni – mogą faktycznie być objawem przewlekłego zapalenia języka, które może mieć różne przyczyny, takie jak refluks, infekcje, alergie czy podrażnienia związane z dietą. Grzbiet języka naturalnie ma brodawki językowe, które mogą być wyczuwalne jako guzki, zwłaszcza jeśli są bardziej uwypuklone z powodu podrażnienia lub zapalenia. Poziome pasy lub gładkie obszary również mogą występować przy stanach zapalnych lub zmianach związanych z refluksem.



Jeśli zmiany na języku są nierówne i mają tendencję do przemieszczania się lub zmieniania wyglądu, może to być też tzw. język geograficzny – nieszkodliwe zjawisko, które często wiąże się z zapaleniem lub reakcją na czynniki zewnętrzne.



Ponieważ problem utrzymuje się od kilku miesięcy, a wizyta u laryngologa nie była dla Ciebie satysfakcjonująca, warto rozważyć:



Konsultację z innym laryngologiem lub specjalistą od chorób błon śluzowych jamy ustnej (np. stomatologiem specjalizującym się w chorobach jamy ustnej). Może być konieczna dokładniejsza ocena, aby wykluczyć inne przyczyny zmian.



Kontrolę u gastrologa – jeśli podejrzewasz, że przyczyną może być refluks, konsultacja z gastrologiem i ewentualne badania (np. gastroskopia) mogą pomóc zdiagnozować problem i dobrać odpowiednie leczenie, które mogłoby zmniejszyć podrażnienie języka.



Wymaz z języka lub badanie histopatologiczne (jeśli zalecane przez specjalistę) – czasami pobranie próbki do badania może pomóc w ustaleniu, czy zmiany mają charakter zapalny lub infekcyjny, czy też jest to coś innego.



Objawy, które opisujesz, najczęściej nie są powodem do dużego niepokoju i zwykle mają przyczyny nieszkodliwe, jak przewlekłe podrażnienia lub zapalenia. Niemniej, dla pewności i komfortu psychicznego, warto skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć jakiekolwiek groźniejsze przyczyny i otrzymać zalecenia, które pomogą złagodzić objawy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty