Co jest powodem zmiany nastrojów i problemów z pamięcią u 43-latki?

Witam,mam pytanie o następującej treści. Moja matka ma 43 lat, od dłuższego czasu ma duże wahania nastrojów, zaniki pamięci krótkotrwałej, problemy z samokontrolą, wszczy awantury bez przyczyny,tylko żeby się wyładować, wszystko robi sama nie chce pomocy, a po chwili wybucha, że nikt jej nie pomaga. Czy może być to związane z przełomem hormonalnym, menopauzą czy raczej z czymś na tle psychiatrycznym? Należy dodać, że jest ona zaopatrzona we wkładkę hormonalną.

Dzień dobry,
rozumiem, że martwi się Pan o mamę i też trudno Panu wytrzymać z zachowaniami mamy. Oczywiście takie zachowania mogą mieć związek z okresem menopauzy, jednak nie można pozwolić sobie w ten sposób funkcjonować. Mama powinna zarejestrować się do swojego lekarza, przedstawić swój problem. Zapewne lekarz skieruje mamę na kilka potrzebnych badań, a następnie podejmie decyzje co dalej. Jeżeli jednak badania wyjdą dobre, a mama ma zaniki pamięci krótkotrwałej warto zarejestrować się do neurologa. Jeżeli różne możliwe choroby zostaną wykluczone warto zarejestrować się do psychiatry. Podsumowując, to Pana zadaniem na obecną chwilę jest przekonać mamę żeby wybrała się do lekarza ginekologa i zawalczyła o odzyskanie równowagi.Najprawdopodobniej zostaną mamie przypisane różne leki, które tą równowagę pozwolą odzyskać.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień dobry!

Nie jest możliwe odgadnięcie charakteru i przyczyn zaburzeń bez osobistego kontaktu i rozmowy z mamą, a także przeprowadzenia badań diagnostycznych. Zachęcam do kontaktu z lekarzem.

Pozdrawiam!

Dzień dobry.
Rozumiem, że niepokoi Pana stan mamy i chciałby Pan to zrozumieć i jej pomóc.
Wahania nastroju mogą być związane z menopauzą, ale może istnieć też wiele innych przyczyn takiego stanu zarówno natury somatycznej (cielesnej) jak i psychicznej, np. stres. Trudno stawiać diagnozę tą drogą i mając tak mało danych.
Myślę, że może Pan powiedzieć mamie, że się o nią martwi i zachęcić do odwiedzenia lekarza pierwszego kontaktu i/lub równocześnie psychoterapeuty.

Pozdrawiam,
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska