Co jest przyczyną świądu sromu i krostek na pośladkach?

Witam! Mam 21 lat. Miesiąc temu podczas okresu zaczęłam odczuwać świąd sromu, jednak zadecydowałam, że zacznę kurację swoimi sposobami. Smarowałam się maściami, podmywałam różnymi środkami, w końcu nie przeszło i wzięłam antybiotyk, który stosowałam dopochwowo przez 7 dni, do tego oczywiście stosowałam kapsułki przywracające naturalne pH pochwy. Po tygodniu wróciło wszystko do normy. Niestety przyszedł okres a wraz z nim oczywiście okropny świąd. Nie pojawia się żaden ból przy oddawaniu moczu ani pieczenie, wargi są zaczerwienione i opuchnięte. Nie zmieniałam żadnego środka czystości, mam stałego partnera. Do tego na pupie pojawiają się krostki oraz na wewnętrznej stronie ud. Dbam o higienę - używam specjalnego środka do miejsc intymnych. Nie podmywam się też jakoś strasznie często (przesadnie). Nie wiem czy zaczynać następną kurację antybiotyku, boję się, że znowu będzie to samo za miesiąc i tak w kółko. Wyczytałam również, że często podczas okresu nawraca opryszczka – wiem, że to choroba przenoszona drogą płciową, ale mam stałego partnera od 2 lat. Jeżeli miałoby się pojawić, myślę że już wcześniej pojawiłoby się, poza tym używamy prezerwatyw zawsze. Dodam, że świąd jest niemożliwy doprowadzający wręcz do szału. Dlatego proszę bardzo o odpowiedź co może być przyczyną, czy jest sens brać antybiotyki znowu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Przyczyn świądu sromu może być wiele, można je podzielić na endogenne i egzogenne. Wśród egzogennych  można wyróżnić przyczyny zapalne, reakcje uczuleniowe, zanieczyszczenia, podrażnienia mechaniczne, podrażnienia chemiczne, pasożyty. Endogenne przyczyny są związane z chorobami wewnętrznymi: cukrzycą, chorobami nerek, wątroby, hematologicznymi, awitaminozami a także uczuleniami pokarmowymi i lekowymi.

Opryszczka narządów płciowych rzeczywiście jest chorobą z tendencją do nawrotów, przy czym często zakażenie pierwotne przebiega bezobjawowo, a choroba ujawnia się dopiero podczas nawrotu. Zmiany są dość charakterystyczne i występują w obrębie samych narządów płciowych, są to pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, znajdujące się na podłożu rumieniowym, ich wystąpienie często poprzedzają dolegliwości bólowe lub silny świąd.

W opisanej sytuacji sam opis dolegliwości jest niewystarczający aby rozpoznać przyczynę. Konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego, a także badania mikrobiologicznego. W przypadku negatywnego posiewu, można rozważać przyczynę nieinfekcyjną m.in. uczuleniową.
Dopiero po ustaleniu rozpoznania będzie możliwe wdrożenie skutecznego leczenia.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl