Co jest przyczyną świądu sromu i krostek na pośladkach?

Witam! Mam 21 lat. Miesiąc temu podczas okresu zaczęłam odczuwać świąd sromu, jednak zadecydowałam, że zacznę kurację swoimi sposobami. Smarowałam się maściami, podmywałam różnymi środkami, w końcu nie przeszło i wzięłam antybiotyk, który stosowałam dopochwowo przez 7 dni, do tego oczywiście stosowałam kapsułki przywracające naturalne pH pochwy. Po tygodniu wróciło wszystko do normy. Niestety przyszedł okres a wraz z nim oczywiście okropny świąd. Nie pojawia się żaden ból przy oddawaniu moczu ani pieczenie, wargi są zaczerwienione i opuchnięte. Nie zmieniałam żadnego środka czystości, mam stałego partnera. Do tego na pupie pojawiają się krostki oraz na wewnętrznej stronie ud. Dbam o higienę - używam specjalnego środka do miejsc intymnych. Nie podmywam się też jakoś strasznie często (przesadnie). Nie wiem czy zaczynać następną kurację antybiotyku, boję się, że znowu będzie to samo za miesiąc i tak w kółko. Wyczytałam również, że często podczas okresu nawraca opryszczka – wiem, że to choroba przenoszona drogą płciową, ale mam stałego partnera od 2 lat. Jeżeli miałoby się pojawić, myślę że już wcześniej pojawiłoby się, poza tym używamy prezerwatyw zawsze. Dodam, że świąd jest niemożliwy doprowadzający wręcz do szału. Dlatego proszę bardzo o odpowiedź co może być przyczyną, czy jest sens brać antybiotyki znowu?

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Profilaktyka grzybicy

Grzybica to powszechna choroba. Atakuje różne części ciała. Jak można jej zapobiec? Na ten temat wypowiada się ekspert - lek. medycyny estetycznej Agnieszka Bańka-Wrona.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Przyczyn świądu sromu może być wiele, można je podzielić na endogenne i egzogenne. Wśród egzogennych  można wyróżnić przyczyny zapalne, reakcje uczuleniowe, zanieczyszczenia, podrażnienia mechaniczne, podrażnienia chemiczne, pasożyty. Endogenne przyczyny są związane z chorobami wewnętrznymi: cukrzycą, chorobami nerek, wątroby, hematologicznymi, awitaminozami a także uczuleniami pokarmowymi i lekowymi.

Opryszczka narządów płciowych rzeczywiście jest chorobą z tendencją do nawrotów, przy czym często zakażenie pierwotne przebiega bezobjawowo, a choroba ujawnia się dopiero podczas nawrotu. Zmiany są dość charakterystyczne i występują w obrębie samych narządów płciowych, są to pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, znajdujące się na podłożu rumieniowym, ich wystąpienie często poprzedzają dolegliwości bólowe lub silny świąd.

W opisanej sytuacji sam opis dolegliwości jest niewystarczający aby rozpoznać przyczynę. Konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego, a także badania mikrobiologicznego. W przypadku negatywnego posiewu, można rozważać przyczynę nieinfekcyjną m.in. uczuleniową.
Dopiero po ustaleniu rozpoznania będzie możliwe wdrożenie skutecznego leczenia.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty