Co mam robić z tym mrowieniem stopy?

Od tygodnia bardzo piecze i mrowi mnie jedna stopa. Nie boli mnie nad ranem, ale jak trochę pochodzę to potem mam wrażenie tysiąca igiełek w skórze. Samo chodzenie nie boli. Prawie miesiąc temu strzeliło mi coś w kręgosłupie, ale nic mnie już tam nie boli. Ból zdaje się być na razie nie rosnąć. To, że muszę iść do lekarza rodzinnego jest jasne, ale wizytę mam umówioną dopiero za sześć dni. Moje pytanie brzmi, czy mogę poczekać do wizyty, czy jednak szukać pomocy szybciej w innym miejscu?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Problem z mrowieniem różnych części ciała to dość powszechny problem, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku. Zazwyczaj dolegliwość ta jest chwilowa i po pewnym czasie przechodzi. Jednakże często zdarza się, że przypadłość ta jest napadowa i występuje okresowo, czasami utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Przyczyn takich konkretnych dolegliwości może być wiele, ale w każdym przypadku powinno się odnaleźć źródło takiego stanu rzeczy.

Bardzo często przyczyną uczucia mrowienia jest niedobór elektrolitów, czyli sodu, magnezu, wapnia, czy potasu. Niekiedy towarzyszy temu uczucie osłabienia, senności i skurczy mięśni.

Kolejną przyczyną takich dolegliwości może być tryb wykonywanej pracy, na przykład pozostawanie w jednej pozycji, czy siedzący tryb życia. Dochodzi wtedy do ucisku na naczynia krwionośne oraz nerwy obwodowe.

Mrowienia i drętwienia w obrębie stóp, czy dłoni często mogą być przyczyną ucisku oraz chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Ze względu na odległość, trudno jest ustalić dokładną przyczynę Pani dolegliwości, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą bądź neurologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu.

Niezbędne mogą okazać się takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, analiza moczu, określenie poziomu kreatyniny, AST, ALT, wapnia, fosforu, magnezu, sodu i potasu w surowicy krwi oraz RTG kręgosłupa lędźwiowego.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-nog-powstawanie-przyczyny-postepowanie

https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-rak-zobacz-jakie-sa-przyczyny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.