Co mam sądzić o moim badaniu krwi?

Bardzo proszę o interpretację wyników krwi (wiek mężczyzna 41 l) Albumina (ICD9: I09) ↑ 5,4 g/dl Cholesterol całkowity (ICD9: I99) 154 mg/dl Cholesterol HDL (ICD9: K01) 43 mg/dl Trójglicerydy (ICD9: O49) 108 mg/dl LDL - wyliczany 89 mg/dl AST (ICD9: I19) 30 U/l ALT (ICD9: I17) ↑ 59 U/l Bilirubina całkowita (ICD9: I89) ↑ 1,5 mg/dl GGTP (ICD9: L31) 38 U/l Fosfataza zasadowa (ICD9: L11) 112,0 U/L Nie - HDL Cholesterol 111 mg/dl

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan badania kontrolne, które pozwolą ocenić ogólny stan funkcjonowania organizmu, a także, czy nie ma pewnych stanów zapalnych.

Nie napisał Pan, z jakiego powody były wykonane badania, czy występują jakieś konkretne dolegliwości, a także, czy choruje Pan na jakieś choroby przewlekłe oraz przyjmuje na stałe pewne leki. To istotne informacje, gdyż wiele czynników może wpływać na wyniki badań.

Analizując przedstawione wyniki, można by stwierdzić, że doszło do podwyższenia niektórych prób wątrobowych. Ponad wyznaczoną normę wystąpiła: albumina, ALT oraz bilirubina całkowita, aczkolwiek nie są to duże odchylenia. Przyczyn takiego stanu może wiele, a należą do nich między innymi: przyjmowanie niektórych leków, jak insulina, antybiotyki, czy leki hormonalne, odwodnienie organizmu, zatrucie grzybami lub alkoholem, a także stany chorobowe wątroby, trzustki lub dróg żółciowych. Równocześnie dieta wysokobiałkowa i tłuszczowa mogłaby wpływać na takie parametry. Częstym objawem podwyższonych prób wątrobowych jest zażółcenie skóry, paznokci i białek oka, a także nudności i bóle nadbrzusza.

Z racji odległości, trudno jest określić dokładną przyczynę takich wyników badań, dlatego zalecamy wizytę u lekarza internisty lub gastrologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym oceni Pana wyniki badań i zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-alt-czym-jest-przebieg

https://portal.abczdrowie.pl/albumina-charakterystyka-wskazania-przygotowanie-i-opis-badania-normy-interpretacja-wynikow

https://portal.abczdrowie.pl/bilirubina-calkowita-we-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba-objawy-profilaktyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.