Co mam zmienić w swoim postępowaniu aby pozbyć się niechcianego tłuszczu

Witam, Moje BMI jest w normie (49kg, 155cm) jednak borykam się ze zbędnym balastem w postaci brzuszka, sporych boczków oraz tłuszczyku na ramionach. Bardzo chciałabym się tego pozbyć jednak ten brzuszek nie znika mimo wysiłku fizycznego, wyglądam jak dziecko z Bangladeszu... Raz w tygodniu chodzę na basen, codziennie spaceruję, średnio 25min dziennie, wcześniej chodziłam na aerobic 2x w tygodniu po którym tylko się roztyłam (53kg). Jestem obecnie po proteinowej diecie, której nie byłam w stanie wytrzymać z uwagi, iż nie jadam mięsa za wyjątkiem drobiu, ale bardzo sporadycznie. Mam problemy z wypróżnianiem dlatego jadam często owsianki z domieszką 35g błonnika. Śniadania staram się jadać obfite- owsianka; placek owsiany i jogurt naturalny 0%; musli z wodą i miodem, potem coś przegryzam- 2 pomidory; jogurt; jakiś owoc, następnie jem obiad najczęściej makarony z własnym sosem pomidorowym, pesto(1łyżeczka); kaszę z cebulą lub ryż z warzywami czy warzywa gotowane na parze lub smażone bez tłuszczu. Moim problemem jest napad głodu ok. 21, staram się kolację jeść do 20tej. jest to bułka z warzywami; płatki z mlekiem 0%; budyń. Sporo piję wody mineralnej, zielonej herbaty czasem zwykłą herbatę unikam kupnych napoi, pozwalam sobie na latte. Mam straszną słabość do słodyczy, do owsianki przemycam rodzynki- garstka, zdarza mi się zjeść opakowanie ciastek... Średnio 3x w tygodniu zjem coś słodkiego (ciastka, baton, naleśniki, budyń, ryż z mlekiem kokosowym). Jem małe porcje (uwagi otoczenia), które jednak mnie sycą. Zwracam uwagę na zawartość tłuszczu w kupowanych rzeczach. Nie choruję na nic i w rodzinie nie ma przypadku nadwagi jedynie skłonność do tycia w okolicy brzucha. W swojej okolicy chciałam znaleźć dietetyka jednak nikogo nie znalazłam odżywiam się względnie dobrze i nie wiem skąd moje problemy... Pozdrawiam Alicja.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.
Chwilowe diety nie są najlepszym sposobem na trwałe zmniejszenie wagi ciała. Diety takie często mają doprowadzić do szybkiej utraty wagi lub zakładają unikanie określonych produktów spożywczych. Możliwe jest oczywiście zrzucenie wagi ciała w początkowych stadiach stosowania takiej diety, jednak dieta, która poważnie ogranicza liczbę spożywanych kalorii lub eliminuje określone produkty, jest ciężka do stosowania przed dłuższy czas. Większość ludzi szybko się nimi męczy, wracając tym samym do swojej poprzedniej wagi.
Badania wskazują, że chudnięcie w tempie 0,5 do 1,5 kilograma tygodniowo poprzez wybieranie zdrowych posiłków, zjadanie średniej wielkości porcji oraz wprowadzanie aktywności fizycznej do obowiązków dnia codziennego jest najlepszym sposobem na zrzucenie wagi ciała i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie.
Zacznij od spożywania 4-5 posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny. Powinny być lekkie i małe objętościowo. Nigdy się nie przejadaj i jedz powoli - wtedy Twój mózg szybciej dostanie informację o nasyceniu, a Ty zjesz mniej.
W ciągu dnia spożywaj:
5 porcji produktów zbożowych,
4 porcje warzyw,
3 porcje owoców,
2 porcje produktów mlecznych,
2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju),
1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, rośliny strączkowe).
Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.
Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.
Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.
Poza tym pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej - około 30 minut dziennie. Próbuj wszystkiego, aż znajdziesz sport, który będzie Ci sprawiał najwięcej przyjemności. Wypróbuj ćwiczenia ze strony www.abccwiczenia.pl
Pamiętaj, że odpowiednia motywacja na pewno pomoże osiągnąć Twój cel.
artykuły o tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/czy-fast-foody-moga-byc-zdrowe
http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski
http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-rozpocznij-z-glowa
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski

Zachęcamy do zadawania innych pytań na które z przyjemnością odpowiemy.

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl