Co mi grozi przy spadku glukozy do 45?

Mam 38 lat, urodziłam 2 dzieci. Pierwsze małe - 2800, drugie - 4400. W ciąży miałam cukrzycę. Bardzo przytyłam za każdym razem, po ok. 35 kg. Udało mi się to zrzucić, ale teraz po latach gwałtownie potrafię przytyć, np. 5 kg w 2 miesiące. 2 lata temu stwierdzono u mnie hipoglikemię. Gdy jestem szczuplejsza, objawy są nikłe, natomiast gdy tylko przybiorę na wadze, mam częste spadki. Dzisiaj był tak gwałtowny, że miałam problem ze zmierzeniem, tak się trzęsłam. Czy tylko dieta ma mi pomagać, gdy ja mam takie straszne tendencje do tycia? Mam 174 cm wzrostu i teraz ważę 75 kg. Synowie mają 17 i 11 lat. Agnieszka

Witam serdecznie!

Hipoglikemia najczęściej jest spowodowana przyjęciem zbyt dużej dawki leku hipoglikemizującego w stosunku do podaży pokarmu. Występuje także w czasie zmniejszonej endogennej produkcji glukozy (np. po spożyciu alkoholu) lub zwiększonej wrażliwości na działanie insuliny (po schudnięciu, po wysiłku fizycznym) i innych.

Do najczęstszych objawów zalicza się nudności, bóle głowy, poty, kołatanie serca, drżenie, splątanie, senność, zaburzenia widzenia, zaburzenia koordynacji, aż do śpiączki.

Ze względu na wystąpienie cukrzycy ciężarnych jest  Pani w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.

Dlatego też sugerowałabym jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego w celu wykonania kilku podstawowych badań niezbędnych do diagnostyki przyczyny hipoglikemii, m.in. próby obciążenia glukozą, oznaczenia peptydu C.

Pozdrawiam