Co mogą oznaczać te wymiary płodu?
Witam serdecznie, jestem obecnie w 36w5d. Obwód główki z usg wskazuję na 37 tydzien ciąży i wynosi 329.90, lecz obwód brzuszka powiedział lekarz ze jest duzy i wskazuję na 40 tydz i wynosi 365. Czy mam sie martwic ze z moim synkiem jest cos nie tak?

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
istnieje kilka możliwych przyczyn takiej dysproporcji, o czym powinien poinformować Panią ginekolog wykonujący badanie.
Często ma to związek z nadmierną ruchliwością dziecka, która uniemożliwia precyzyjne wykonanie pomiarów. Niekiedy zwiększony obwód brzucha dziecka jest spowodowany obecnością moczu w pęcherzu, zaś po wydaleniu go rozmiar brzuszka może znacząco ulec zmianie. Jest to sytuacja naturalna.
Czasami dysproporcja pomiędzy głową a brzuchem dziecka ma ścisły związek z cukrzycą ciążową przyszłej mamy – jest także przyczyną makrosomii płodu. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-ciazowa.
Jeżeli dotychczas jednak nie miała Pani problemu z cukrzycą, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw, ale warto powtórzyć badanie oraz skonsultować niepokojące Panią wyniki z lekarzem.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-w-ciazy.