Co mogą oznaczać te zaburzenia snu?

Dzień dobry :-) mam 61 lat. W życiu zdarzało mi się mówić przez sen. Teraz po odejściu na emeryturę zdarza się co noc. Mało tego, macham rękoma,wtrącam przedmioty z szafki,które stawiają na nogi męża. Spadłam z łóżka,potłukła się. Jestem zmęczona, muszę odsypiać w dzień. Wiodę spokojne życie,nie mam powodu do nerwów,nie oglądam tv,jedynie programy dom O hd. Zaczęłam brać na uspokojenie ziołowe tabletki. Nie pomaga...

Zaburzenia snu mogą wynikać z trybu prowadzonego życia, mogą być skutkiem ubocznym niektórych leków, mogą także wynikać z problemów nie tylko obecnych,ale także przeszłych. Nasze reakcje są w dzień na ogół kontrolowane przez świadomość - także przez racjonalne przemyślenia (np."nie warto się tym przejmować", "nie wypada mi tak reagować"), we śnie jednak nasze emocje znajdują ujście. Mowa przez sen, ruch we śnie, świadczy o przeżyciach z Pani przeszłości lub teraźniejszości, która zostaje "przepracowana" bez ograniczeń wynikających z potrzeby przestrzegania norm społecznych i własnych przekonań. Warto zastanowić się nad Pani doświadczeniami, żeby je nazwać, pozwolić sobie na emocje, jakie temu towarzyszą i skonfrontować się z tym, co Panią bolało, przeszkadzało, żeby wyciągnąć wnioski. Wówczas sen powinien stać się spokojniejszy. Jeżeli nie będzie Pani gotowa, żeby zrobić to samemu, można zrobić to z psychologiem - on także zaproponuje zmianę trybu postępowania, żeby jakość snu poprawiła się. Taka wizyta może odbyć się także telefonicznie lub online, w bardzo prosty sposób. Warto także zastanowić się nad metodami relaksacji i narzędziami temu służącymi. Jak terapia światłem kolorowym lub pulsacyjnym. Dodatkowe informacje, może Pani uzyskać na wizycie w moim gabinecie. Życzę spokoju i dobrego snu. Dominika Wieland-Lenczowska

Szanowna Pani,

opisane przez Panią objawy mogą wynikać z zaburzeń zachowania w czasie snu REM (po angielsku: Rapid eye movement-sleep behavior disorder, czyli RBD). Zanim jednak postawi się tego typu diagnozę konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań w poradni zajmującej się zaburzeniami snu. Dlatego też gorąco zachęcam Panią do wizyty w tego typu ośrodku.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek

http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/