Co mogą oznaczać zaburzenia rytmu serca u 21-latki?

Witam mam 21 lat i miewam dziwne objawy związane z sercem i z samopoczuciem. Odnosze wrażenie że moje serce nie biję równo, biję wolno i nagle przyspiesza. Do tego miewam podduszanie i dodatkowe skurcze serca 3-4 pod rząd strasznie to odczuwam. Miewam też wysokie ciśnienia dzisiaj rano miałem 146/86 i wysoki puls 111, dodam że moje serce biję szybko. Miewam też zawroty w głowie gdy i omdlenia, uczucie ciężkości w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Ostatnio obudziłem się w nocy z strasznym uciskiem w mostku z prawej strony. To wszystko mnie wykańcza psychicznie nie wiem co mi dolega tak naprawdę... Boje się że moje serce przy tych skurczach nagle się zatrzyma. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Lek. Wojciech Zygmunt

Witam. Przede wszystkim warto udać się na wizytę u kardiologa, w celu dokładnego zebrania wywiadu, badania oraz przeprowadzenia badań dodatkowych, które ukierunkują rozpoznanie (EKG spoczynkowy, 24-godzinny zapis EKG, tzw. Holter-EKG, Holter ciśnieniowy, echokardiografia). Warto również wykonać kilka badań laboratoryjnych, które mogą być pomocne w ustaleniu ewentualnej wtórnej przyczyny dolegliwości sercowych, np. patologii tarczycy. Z badań laboratoryjnych polecam wykonać morfologię krwi obwodowej, TSH, fT4, kreatyninę, mocznik, badanie ogólne moczu, elektrolity - sód, potas, wapń, magnez. W pana przypadku najprawdopodobniej mamy do czynienia z jakiegoś rodzaju arytmią sercową lub blokiem przewodzenia. Przyczynami takich arytmii mogą być patologie sercowe (wady zastawkowe serca, kardiomiopatie itp.) oraz pozasercowe (nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze i wiele innych). Dokładna diagnostyka kardiologiczna powinna odpowiedzieć na pytanie z jaką arytmią mamy do czynienia, co jest jej ewentualną przyczyną i jakie będzie najbardziej odpowiednie leczenie. Pozdrawiam i życzę zdrowia.