Co mogą znaczyć takie objawy u 3-latka?

Syn ma3 lata, musielismy zawiesc go do szpitala bo ledwo reagował, był apatyczny, blady i leciał przez ręce, wczesniej bylismy w poz i pani doktor dawała syropy na gorączke bo miał do 40oC od 4-ech dni i Wymioty od 2-óch dni. Razem z gorączka pojawiła się wysypkę na skórze bladoróżowa w postaci drobnych plamek, jakby jakaś alergia. Do tej pory nie chorował na nic i był szczepiony wg PSO ( PCV13 p/MenC p/ospie wietrznej ), u synka pojawił się zez, a lekarze wybadali objawy oponowe.. od czego tak się może dziać?

Lek. Bartosz Szarawarski

Dzień dobry. Wiadomość jest niepokojąca. Opisane objawy ( objawy oponowe, objawy ogniskowe, np. zez, gorączka, wymioty, wysypka - np. wybroczynowa, zaburzenia świadomości) mogą świadczyć m.in. o zapaleniu opon mózgowo - rdzeniowych ( i/lub mózgu) czy uogólnionego zakażenia. Wśród przyczyn: bakterie (bardzo zakaźne meningokoki, pneumokoki, bakterie hemofilne), wirusy czy grzyby. Pomimo, że dziecko jest bardzo porządnie zaszczepione, nie jesteśmy w stanie zapewnić mu 100% ochrony. Można zakazić się od innego człowieka, jak również w określonych warunkach (osłabienie odporności, inna choroba) - mogą "uaktywnić" się te patogeny, które normalnie są zwykłą florą w organizmie. W przypadku zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych czy sepsy to stan bezpośredniego zagrożenia życia wymagający intensywnego leczenia szpitalnego i precyzyjnej diagnostyki. Takie zakażenia są bardzo podstępne, początkowo niecharakterystyczne i wstępne postępowanie Państwa lekarza nie musiało być niewłaściwe. Pozdrawiam serdecznie.