Dzień dobry, każde przebarwienie a także zmiana na skórze powinna być regularnie badana za pomocą dermatoskopu przez lekarza specjalistę. Pozwala to wykluczyć złośliwość zmian skórnych. Po wywiadzie oraz szczegółowym badaniu lekarz może zalecić odpowiednio dobraną terapię. W zależności od zaawansowania zmiany można podjąć różne drogi leczenia. Lżejsze zmiany barwnikowe są doskonale tolerowane przez terapie laserowe, lub za pomocą peelingów medycznych. Większe i głębiej umiejscowione natomiast należy poddać leczeniu chirurgicznemu, co jednak uprzedzone jest wizytą u lekarza dermatologa chirurga. Jeżeli przebarwienie jest stosunkowo małe, lekarz specjalista może posiłkować się jedynie lekami miejscowymi dobranymi indywidualnie do potrzeb pacjenta. Należy pamiętać, że doskonałą ochroną przed przyszłymi zmianami barwnikowymi na skórze jest fotoprotekcja.
Serdecznie pozdrawiam
Życzę miłego dnia
Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz
http://lenartowiczclinic.pl
Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania. Takie zmiany na skórze powinien obejrzeć lekarz. Bez bezpośredniego badania nie jest możliwe określenie przyczyny Pani dolegliwości, bo mogą one tak naprawdę zależeć od różnych czynników.
Czasami mogą wskazywać one na choroby skóry, albo też towarzyszyć innych schorzeniom, np. zaburzeniom hormonalnym. Czasami tego typu zmiany wskazują na grzybicę skóry. Jest to schorzenie, które może pojawić się w formie plam na skórze. Bardzo często towarzyszą mu swędzenie oraz zaczerwienienie tych okolic.
Leczenie grzybicy bywa długim procesem i zawsze powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych badań np. mikologicznego, dzięki któremu można określić z jakim rodzajem infekcji grzybiczej mamy do czynienia i na tej podstawie dobrać odpowiednie metody lecznicze. Zazwyczaj obejmują one stosowanie środków doustnych lub też specjalnych leków przeciwgrzybicznych do nakładania bezpośrednio na skórę.
Do czasu wizyty u lekarza proszę nie brać żadnych środków na własną rękę. Jeżeli lekarz wykluczy choroby natury dermatologicznej, być może wskazane będzie rozszerzenie diagnostyki.
Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów naszego portalu na inne pytania dotyczące podobnej tematyki:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-plamy-na-ciele
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamy-na-ciele-skad-sie-biora
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznaczają te czerwone plamy na nogach? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Dlaczego mam te czerwone plamy na szyi? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Czy te plamy mogą znaczyć grzybicę? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Czy te plamy znikną samoistnie? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Co robić z takimi pieprzykami na ciele? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Jak mogę usunąć przebarwienia po krostach? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Co może znaczyć brązowa plamka na skórze penisa? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Czy brodawki i kurzajki mogą powodować nowotwory? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Co oznaczają te brązowe plamy wokół odbytu? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Jak pielęgnować skórę po AZS? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
artykuły
Znamiona barwnikowe - kiedy usuwać?
Znamiona barwnikowe, nazywane potocznie pieprzykam
Pomarańczowe plamy na dłoniach - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Pomarańczowe plamy na dłoniach to zarówno objawy a
Objawy i rodzaje czerniaka - jak rozpoznać nowotwór skóry?
Czerniak jest nowotworem złośliwym, który wywodzi