Witam serdecznie!
Serdecznie Pani współczuję. Zmaganie się z tego typu trudnościami zapewne mocno odbija się na Pani codziennym funkcjonowaniu i rodzi dodatkowy stres.
Pani opis jest bardzo skąpy – nie wspomina Pani, jaki jest Pani ogólny stan zdrowia i samopoczucie, ani jak długo trwają te problemy z pamięcią i koncentracją uwagi (od choroby w dzieciństwie czy ujawniły się teraz?). Czy ma Pani jakieś inne objawy ze strony układu nerwowego lub psychiki? Czy leczy się Pani neurologicznie? Po pierwsze, na zaburzenia funkcji poznawczych (intelektualnych) należy patrzeć w kontekście: ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, kondycji psychicznej (zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe i inne), przyjmowanych leków. Diagnostykę warto rozpocząć od wykonania kompletu badań laboratoryjnych, w tym pełnej morfologii z oznaczeniem poziomu żelaza i ferrytyny (w celu wykluczenia anemii) oraz badania TSH i hormonów tarczycy (w celu wykluczenia niedoczynności tarczycy). Częstą przyczyną tego typu zaburzeń są niedobory magnezu oraz witamin z grupy B, a także chroniczny stres, przemęczenie czy kłopoty ze snem.
Podłoże problemów z pamięcią oraz koncentracją uwagi może być też organiczne. W Pani przypadku, jak stwierdził neurolog, jest to przebyte w dzieciństwie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W tej sytuacji powinna Pani przede wszystkim zdać się na specjalistę, która zna całą historię Pani chorób i przyjmowanych leków itd. Może on zlecić pogłębioną diagnostykę, np. badanie EEG. Warto porozmawiać z lekarzem o włączeniu tzw. leków nootropowych (nootropów, inaczej zw. lekami prokognitywnymi). Mechanizm ich działania polega m.in. na usprawnianiu krążenia mózgowego, co przekłada się na poprawę funkcji poznawczych. Istnieje też wiele naturalnych substancji i ziół poprawiających pracę mózgu, jak chociażby: kofeina, miłorząb japoński, żeń-szeń, lecytyna, kwasy omega-3. Więcej na ten temat może Pani przeczytać np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/nootropiki-czym-sa-i-czy-naprawde-dzialaja.
Ważny temat, poruszony już wyżej, to zmiana sposobu odżywiania na taki, który będzie wspierał funkcjonowanie układu nerwowego, w tym pracę mózgu. To obszerny temat, dlatego zachęcam do zapoznania się np. z poniższym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-dla-mozgu.
Od strony psychologicznej diagnozą oraz leczeniem zaburzeń funkcji poznawczych zajmują się neuropsycholodzy i psychologowie kliniczni. Ci specjaliści, przy pomocy odpowiednich testów, są w stanie ocenić ewentualne uszkodzenia organiczne, mogą też zaproponować terapię (np. trening poznawczy lub neurobiofeedback).
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Skuteczne suplementy diety na pamięć – odpowiada Katarzyna Ciuchta
- Jak Ginkofar Intense działa na organizm? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Skoki ciśnienia po lekach na pamięć i koncentrację – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Zapalenie opon mózgowych w dzieciństwie oraz alkohol i narkotyki w życiu dorosłym a wrogość, agresja i myśli samobójcze – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
- Jakie zioło pomoże na problemy z pamięcią? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- W jaki sposób poprawić sobie pamięć, lecząc się na depresję? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy mogę stosować lek na odtrucie organizmu? – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Przebyte zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych a psychika – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Czy w tym wypadku mogę przyjmować leki przeciwzakrzepowe? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Czy środki nootropowe mogą zostać wykorzystane celem poprawy zdolności poznawczych u osób zdrowych? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
artykuły
"Mam wrażenie, jakbym nosiła nie swoją głowę". Pani Alicja opowiada o objawach mgły mózgowej
- Kiedy gdzieś jadę, często łapię się na tym,
Mgła mózgowa to nie tylko problem chorych na COVID-19. Kto może cierpieć na brain fog?
Mgła mózgowa to niemedyczny termin, określający ta
Problemy z pamięcią i skupieniem - przyczyny i leczenie
Problemy z pamięcią mogą wystąpić w każdym okresie