Co mogę stosować ns lepszą pamięć?

Witam. Mam spore problemy z koncentracją i pamiecią wg neurologa przyczyną jest zapalenie opon mozgowy chtore przechodziłem w wieku 4 lat. Obecnie mam 30 lat pracuję w biurze mam dużo notatek musze od latwszysko notować bo po chwili często zapominam. Czy mogę temu jakos zaradzic? Jakis bilomag czy cos stosować?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Serdecznie Pani współczuję. Zmaganie się z tego typu trudnościami zapewne mocno odbija się na Pani codziennym funkcjonowaniu i rodzi dodatkowy stres.

Pani opis jest bardzo skąpy – nie wspomina Pani, jaki jest Pani ogólny stan zdrowia i samopoczucie, ani jak długo trwają te problemy z pamięcią i koncentracją uwagi (od choroby w dzieciństwie czy ujawniły się teraz?). Czy ma Pani jakieś inne objawy ze strony układu nerwowego lub psychiki? Czy leczy się Pani neurologicznie? Po pierwsze, na zaburzenia funkcji poznawczych (intelektualnych) należy patrzeć w kontekście: ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, kondycji psychicznej (zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe i inne), przyjmowanych leków. Diagnostykę warto rozpocząć od wykonania kompletu badań laboratoryjnych, w tym pełnej morfologii z oznaczeniem poziomu żelaza i ferrytyny (w celu wykluczenia anemii) oraz badania TSH i hormonów tarczycy (w celu wykluczenia niedoczynności tarczycy). Częstą przyczyną tego typu zaburzeń są niedobory magnezu oraz witamin z grupy B, a także chroniczny stres, przemęczenie czy kłopoty ze snem.

Podłoże problemów z pamięcią oraz koncentracją uwagi może być też organiczne. W Pani przypadku, jak stwierdził neurolog, jest to przebyte w dzieciństwie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W tej sytuacji powinna Pani przede wszystkim zdać się na specjalistę, która zna całą historię Pani chorób i przyjmowanych leków itd. Może on zlecić pogłębioną diagnostykę, np. badanie EEG. Warto porozmawiać z lekarzem o włączeniu tzw. leków nootropowych (nootropów, inaczej zw. lekami prokognitywnymi). Mechanizm ich działania polega m.in. na usprawnianiu krążenia mózgowego, co przekłada się na poprawę funkcji poznawczych. Istnieje też wiele naturalnych substancji i ziół poprawiających pracę mózgu, jak chociażby: kofeina, miłorząb japoński, żeń-szeń, lecytyna, kwasy omega-3. Więcej na ten temat może Pani przeczytać np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/nootropiki-czym-sa-i-czy-naprawde-dzialaja.

Ważny temat, poruszony już wyżej, to zmiana sposobu odżywiania na taki, który będzie wspierał funkcjonowanie układu nerwowego, w tym pracę mózgu. To obszerny temat, dlatego zachęcam do zapoznania się np. z poniższym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-dla-mozgu.

Od strony psychologicznej diagnozą oraz leczeniem zaburzeń funkcji poznawczych zajmują się neuropsycholodzy i psychologowie kliniczni. Ci specjaliści, przy pomocy odpowiednich testów, są w stanie ocenić ewentualne uszkodzenia organiczne, mogą też zaproponować terapię (np. trening poznawczy lub neurobiofeedback).

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.