Zapalenie opon mózgowych w dzieciństwie oraz alkohol i narkotyki w życiu dorosłym a wrogość, agresja i myśli samobójcze

Interesuje mnie jakie znaczenie ma przebyte w dzieciństwie zapalenie opon mózgowych a w dorosłości spożywanie alkoholu i używanie narkotyków dla zaistnienia takich zachowań jak wrogość, agresywność, myśli samobójcze, obniżony nastrój itp.

Związek między wymienionymi może istnieć, jednak by go zdiagnozować należało by wykonać badania, np. neuropsychologiczne. Pozwalają one wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego (czyli mózgu).
Natomiast równie dobrze opisane zachowania mogą mieć czysto psychiczne źródła. Wymaga to konsultacji z psychologiem.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Aby wykluczyć lub znaleźć powiązanie pomiędzy wymienionymi przez Panią rzeczami należałoby dokonać szeroko zakrojonych badań neuropsychologiczych. Między innymi prześwietlenia głowy, zbadania czy nie ma uszkodzeń na poziomie organicznym, gospodarkę hormonalną, pracę neuroprzekaźników itp. Może Pani skonsultować taki tok badania z psychiatrą.

Z poważaniem,
Anna Szostak