Co mogę zastosować na taki ból jajnika?

Wotam. Od półtora tygodnia pojawia się u mnie ból lewego jajnika, na początku myślałam iż jest spowodowany owulacja, lecz zrobilam test a nawet robie teraz częściej testy i owulacji brak. Ból z początku nie był uciążliwy, takie delikatne kłucie, niestety zaczął się nasilać najczęściej przed snem ale teraz również mnie budzi w nocy bądź nad ranem a nawet zaczął łapać w ciagu dnia co jest bardzo uciążliwe. W trakcie jak i po przejściu bólu jedyne co zauważyłam to po, straszne wzdęcia. Ostatnio mam tez problem z zaparciami i często czuje jak by mi ktoś całą macice i jelita wykręcał kiedy próbuje wypuścić gazy badz się załatwić. Dodatkowo zrobiłam się wrażliwa na zapachy. Robilam test ciążowy wyszedł ujemnie. Chwilowo biore no-spe która pomaga w ciagu dosłownie kilka minut i ból znika np do wieczora bądź rana. Przez całą epidemie która objęła świat żaden lekarz Polski w mojej okolicy nie przyjmuje. (mieszkam obecnie w niemczech) czytalam różne objawy różnych chorób ale prawie nic mi nie pasuje. Co moge zrobić w tych trudnych czasach? Udac sie do szpitala? Boje się ze będę bezpłodna. Jesli to ma jakiś związek starałam się z partnerem o dziecko. Bole zaczely sie ok. Ostatniej owulacji. Co mam robić? Brać dalej tabletki puki sytuacja na świecie sie nie ustabilizuje? Ból jest czesto nie do zniesienia a coraz częściej się nasila, doprowadzając mnie do szału i płaczu. Pomocy.

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno powiedzieć, co Pani dolega, jednak na pewno jest to dolegliwość, której nie wolno bagatelizować. Pomimo obecnej sytuacji epidemiologicznej na świecie powinna Pani niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, a nawet z izbą przyjęć szpitala – tak silny ból należy zdiagnozować jak najszybciej. Dodatkowo za tym przemawia fakt, że dolegliwości nasilają się w dość szybkim tempie, zatem zażywanie kolejnych tabletek przeciwbólowych czy rozkurczowych jest niedopuszczalne. Problem może leżeć zarówno po stronie układu rozrodczego, jak i trawiennego. Opisane przez Panią bóle mogą być spowodowane przez torbiele na jajnikach lub endometriozę, ale też mogą wskazywać na problemy jelitowe – np. zespół jelita drażliwego i inne. Niestety, żeby odnaleźć przyczynę należy zacząć od badania ginekologicznego, być może konieczne będą też badania krwi, moczu, USG transwaginalne lub kolonoskopia. Spektrum badań być może koniecznych do postawienia diagnozy jest szerokie. W przypadku torbieli na jajniku objawy mogą być podobne do tych opisanych przez Panią: ból jajnika, wzdęcia, nudności i wymioty. Torbiel czy też cysta to jama wypełniona płynem, która może powstawać z niepękniętego w odpowiednim czasie pęcherzyka Graafa. Rosnąc, cysta powoduje coraz większy ból i szereg dolegliwości towarzyszących. O innych rodzajach torbieli oraz o diagnostyce i leczeniu przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika. Warto wspomnieć, że torbiele wymagają konsultacji lekarskich – niekiedy mogą prowadzić nawet do nowotworu jajnika. O tej jednostce chorobowej może Pani dowiedzieć się z naszej infografiki: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-oznaki-raka-jajnika. Inne choroby powodujące ból jajników, to chociażby zapalenie pęcherza czy choroby weneryczne, a także stany zapalne jajników lub jajowodów. Zwłaszcza te dwie ostatnie dolegliwości mogą dawać również objawy ze strony układu trawiennego (biegunka, zaparcia, kolka jelitowa). Odsyłam do artykułu, który bardziej szczegółowo charakteryzuje możliwe schorzenia, zachęcam do wnikliwej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bol-jajnika. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.