Co mogę zastosować na wymioty po chemioterapii?

Po mimo leków po chemioterapi nic mi nie pomaga na wymioty juz 12 dni

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mdłości związane z chemioterapią spowodowane są pobudzeniem ośrodka wyzwalającego umiejscowionego w ośrodkowym układzie nerwowym. Mogą to powodować tzw. cytostatyki, które podrażniają błonę śluzową żołądka lub ośrodek wymiotny w mózgu. Niekiedy po dłuższym nawet czasie od zakończenia chemioterapii, gdy wymioty się utrzymują, można mówić o podłożu psychogennym.

Najczęściej lekarze sugerują pacjentom podczas chemioterapii, by zwracali uwagę na spożywane posiłki – ich niewielką objętość, a także właściwe nawodnienie. Tutaj więcej informacje o diecie podczas chemioterapii, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-podczas-chemioterapii. Dużą rolę odgrywa minimalizowanie stresu, który może nasilać nudności. Obecnie medycyna dysponuje naprawdę skutecznymi metodami walki ze skutkami ubocznym chemio- czy radioterapii.

Nie napisał Pan, jakie leki przeciwwymiotne zostały przyjęte, natomiast najczęściej stosowane są w leczeniu takich dolegliwości tzw. leki z grupy antagonistów serotoniny. Nie są one jednak jedynym dostępnym sposobem leczenia – nieco rzadziej podaje się lek z grupy antagonistów receptorów neurokininiowych oraz antagonistów dopaminy. Tutaj więcej o lekach przeciwwymiotnych i ich działaniu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-wymiotami-i-nudnosciami.

Wiele zależy od tego, co konkretnie powoduje mdłości. Sugeruję zatem skonsultowanie dolegliwości z onkologiem, który Pana leczył. Środki przeciwwymiotne dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, płeć czy rodzaj nowotworu. Proszę zapoznać się z poradą naszego eksperta w odpowiedzi na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mozna-zapobiegac-wymiotom-po-chemioterapii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.