Co mogę zrobić, aby pozbyć się pampersów?

Pieluszka u prawie 4 latki Witam. Mam problem. Nie mogę oduczyć mojej córki korzystania z nocnika. Córka niedługo kończy 4 latka a, nadal chodzi w pampersie. Był moment że korzystała z nocnika, jednak tak się zacięła że nie chce. Z mężem oboje pracujemy i w dzień dziecko pilnuje opiekunka która nie chce jej uczyć. Co mogę zrobić aby pozbyć się pampersów chociaż w dzień? Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

odzwyczajenie dziecka od noszenia pieluchy bywa stresujące zarówno dla rodziców, jak i malucha. Zazwyczaj odpieluchowanie następuje pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia, gdyż na tym etapie dziecko powinno wykazywać już gotowość.

Czasem jednak zdarza się, że mimo upływu czasu dziecko nadal chce korzystać z pampersów. W takim przypadku warto zastanowić się nad przyczyną takiego postępowania oraz spróbować zrozumieć malucha.

Przede wszystkim odpieluchowaniem powinni zająć się rodzice, bo to do nich dziecko ma największe zaufanie. Na zakup nocnika warto zdecydować się zanim przystąpimy do nauki. Dziecko musi się z nim oswoić i dowiedzieć się do czego nocnik służy. Na rynku dostępne są nocniki, które grają, śpiewają, mówią do dziecka. Taki gadżet może ułatwić naukę korzystania z niego.

Być może nie warto zamykać się przed dzieckiem w toalecie. Kiedy zobaczy ono jak załatwiają się dorośli, zrozumie do czego służy toaleta.

Na koniec można pomyśleć o pochwałach i nagrodzeniu dziecka. Cel do którego będzie zmierzało, da mu większą motywację do nauki. Przyda się również ogrom cierpliwości, ponieważ dla niektórych dzieci nie jest to proste zadanie.

Podobne pytania znajdzie Pani pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/korzystanie-z-pieluch-u-3-5-latki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-skutecznie-odpieluchowac-dziecko, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-oduczyc-sikania-w-pieluchy-3-letnie-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.