Co mogę zrobić z tym bólem pleców?

Dzień dobry, chciałbym się poradzić i zadań pytanie co może mi dolegać. Zmagam się z bólem pleców w odcinku L/S. Ból z reguły występuje po najmniejszym wysiłku i doskwiera przez cały dzień, nawet gdy idę spać, wtedy też bywa często bardzo ciężko gdyż nie ważne jakbym się położył tak cały czas czuje ból lub dyskomfort. Bywa i tak że budzę się z bólem pleców który bez tabletek przeciwbólowych (w moim przypadku Tramal, inne tabletki typu DicloDuo, Rantudil Forte nie pomagały). Często drętwieją mi ręce, nogi, czuję promieniowanie do lewej nogi jakby poraził mnie delikatnie prąd. Ręce potrafią zdrętwieć nawet przy jedzeniu obiadu w pozycji siedzącej. Przy pozycji stojącej nie pamiętam by mi się to przydarzyło. Jutro idę na zdjęcie RTG kręgosłupa L/S oraz odcinku szyjnego, mam także wystawione skierowanie do ortopedy oraz neurologa, jednakże chcę iść tam razem ze zdjęciem RTG. Znajomi mnie nastraszyli przepuklinami, wypuklinami. Co może mi dolegać? Dziękuje.

Takie objawy najczęściej świadczą o dyskopatiach (w Pana przypadku najbardziej prawdopodobnie w odcinku szyjnym - drętwienie rąk oraz lędźwiowym). Sugeruję wykonanie MRI wszystkich odcinków kręgosłupa. Dolegliwości najczęściej udaje się zwalczyć poprzez zniesienie dysbalansu mięśniowego- ograniczenie nadmiernego napięcia i równolegle wzmocnienie antagonizujących grup mięśniowych. Sugeruję wizytę u dobrego fizjoterapeuty.

Dzień dobry,

badanie RTG nie jest badaniem wysokiej wartości diagnostycznej w przypadku prezentowanych przez Pana obrazów. Sugeruję kontrolę u neurologa, neurochirurga bądź ortopedy, gdzie po wykonaniu badania przedmiotowego lekarz skieruje Pana na odpowiednie badanie dodatkowe (rezonans magnetyczny, a w przypadku wystąpienia przeciwwskazań do wykonania tego badania - tomograf komputerowy obejmujący odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa). Bóle kręgosłupa generowane mogą być przez zmiany zwyrodnieniowe dysków (dyskogenne), ucisk struktur nerwowych przez przepukliny jąder miażdżystych, częstą przyczyną dolegliwości bólowych są również zmiany stawowe i/lub mięśniowo-powięziowe. Dopiero po postawieniu diagnozy lekarz zaleci odpowiednie leczenie. Dodam, że w większości przypadków nie jest potrzebne leczenie operacyjne (poprawę można osiągnąć poprzez cykliczną rehabilitację, redukcję masy ciała, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej). Pozdrawiam serdecznie.