Co może być przyczyną bólu i pieczenia w okolicach biodra?

Miałam robiony rezonans kręgosłupa, odcinek lędżwiowy. Lekarz stwierdził, że jestem zdrowa i mam jak najszybciej wracać do pracy, jednak w dalszym ciągu odczuwam bóle lewej nogi i biodra.Czy naprawdę nie muszę się martwić moimi wynikami? Rezonans wykazał prawostronną skoliozę i pogłębioną krzywiznę pogranicza L/S. W trzonie L3 naczyniaka 6mm oraz szerokopodstawną tylną wypuklinę krążka L3/L4 uciskającą brzeżnie worek oponowy. Miałam potworne bóle lewego biodra i lewej nogi.Mam pracę stojącą i wymagającą wysiłku fizycznego, pracuję po 11 godzin. Od lutego jestem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ ból był tak silny, że płakałam. W końcu, po wielu wizytach u różnych lekarzy, dostałam skierowanie na rezonans. Wyszło, że wyniki są dobre i mam wracać do pracy, a w międzyczasie mam chodzić na zabiegi. Pomijając fakt, że jak wrócę do pracy, to nie dam rady chodzić na zabiegi, bo nie będę miała takiej możliwości, to nadal odzuwam ból lewej nogi i biodra. Dodam, że w okolicach biodra przez cały ten czas choroby odczuwam jakbym miała skórę poparzoną. Jeżeli nic mi nie jest, to skąd ten ból? Obecnie się oszczędzam i nie dźwigam nic. Ból nie jest tak dokuczliwy, ale boję się, że w pracy ból powróci. Proszę o odpowiedź czemu ból i pieczenie w okolicach biodra nie mijają?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Opisywane przez Panią objawy świadczą o występowaniu u Pani tzw. rwy kulszowej lewostronnej. Diagnozę taką potwierdza opis rezonansu magnetycznego kręgosłupa, w którym uwidoczniono zmiany zwyrodnieniowe średniego stopnia, a poza tym skrzywienie kręgosłupa (te nieprawidłowości powodują występowanie dolegliwości bólowych) oraz naczyniaka.
W przypadku takich zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa stosuje się: doraźne leczenie przeciwbólowe (jak najkrócej, bo może powodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka, a nie poprawia sytuacji w kręgosłupie, jedynie uśmierza ból), rehabilitację i fizykoterapię, jest to podstawowa metoda w przypadku średniego stopnia zmian zwyrodnieniowych, które (opierając się na opisie rezonansu) u Pani występują. W przypadku rehabilitacji konieczne jest regularne, codzienne wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta, które wzmacniając mięśnie tej okolicy pozwolą na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Poza tym czasami, czyli w przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych w badaniu rezonansu, objawów ubytkowych w badaniu neurologicznym (np. niedowładu kończyny) czy zaburzeń zwieraczowych stosuje się leczenie neurochirurgiczne, które także ma pewne ryzyko powikłań i nie gwarantuje ustąpienia dolegliwości bólowych. O leczeniu operacyjnym decyduje neurochirurg, po zapoznaniu się z badaniem rezonansu i objawami występującymi u pacjenta. Poza tym na pewno powinna Pani unikać dużego wysiłku fizycznego. Zmiany zwyrodnieniowe nie cofną się, a z upływem lat będą narastać. Niestety trzeba liczyć się z tym, że nawet mimo regularnej rehabilitacji, ból będzie czasem powracał.
Natomiast naczyniak jest dość rozpowszechnionym w populacji, zwykle łagodnym, wolno rosnącym i stosunkowo niegroźnym guzem. Często nie daje on objawów i jest wykrywany przypadkowo, podczas badania rezonansu magnetycznego, wykonywanego z powodu dolegliwości bólowych, wynikających ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Jednak duże naczyniaki mogą zwężać kanał kręgowy i uciskać na rdzeń. Kwalifikację do ewentualnej operacji naczyniaka również przeprowadza neurochirurg.