Zapytaj lekarza

7 3 2 , 8 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może być przyczyną bólu w lewym dole biodrowym?

Witam! Co może być przyczyną bóli w lewym dole biodrowym przy dotyku i nie tylko.Badanie usg w porządku i ginekologiczne też.
KOBIETA, 38 LAT 8 miesięcy temu

Badanie cholesterolu

Badanie cholesterolu pozwala ustalić stopień ryzyka chorób układu sercowo ? naczyniowego. Dr Piotr Gryglas, kardiolog, informuje, jakie działania należy podjąć, aby podczas poddawania się temu badaniu, uzyskany wynik był rzeczywisty.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, istnieje wiele dolegliwości związanych z tymi okolicami. Jeżeli badanie ginekologiczne wykluczyło choroby związane z drogami rodnymi, zaś USG jamy brzusznej nie wykazało nieprawidłowości takich narządów jak nerki, to przyczyną bólu w lewym dole biodrowym może być schorzenie układu pokarmowego. W tym materiale zostały omówione wszystkie najbardziej typowe przyczyny bólu brzucha po lewej stronie: https://portal.abczdrowie.pl/jakim-chorobom-towarzyszy-bol-brzucha-z-lewej-strony.
Niestety nie napisała Pani, jaki charakter ma ból – jeśli skurczowy, zmniejszający się po wypróżnieniu, to być może ma to związek z jelitem grubym i zespołem jelita drażliwego (IBS) lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Natomiast warto wiedzieć, że choroby dolnego odcinka układu pokarmowego, często manifestują się problemami trawiennymi, tj. zaparciami, wzdęciami, biegunkami, uczuciem parcia na stolec itd. Jeśli któryś z tych objawów współtowarzyszy bólowi brzucha, warto to sprawdzić. O chorobach jelit szerzej traktuje ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit.
Jeżeli dotychczas nie została wykonana morfologia oraz badanie ogólne i posiew moczu, to sugeruję rozpoczęcie diagnostyki od tych badań. Następnie warto zwrócić się do gastrologia lub proktologa, być może konieczne będzie wykonanie badania per rectum i kolonoskopii, która wykaże ewentualne zmiany nowotworowe jelita grubego, a dzięki badaniu pobranego wycinka histopatologicznego może wskazać lub wykluczyć ogniska nowotworowe w jelicie. W tym celu może być wykonana też tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej – dodatkowo potwierdzi lub wykluczy zapalenie uchyłków. Oczywiście przyczyną bólu, który Pani dokucza może być zupełnie inna. Tak naprawdę nie sposób jej wskazać na podstawie lakonicznego opisu, ale może pomocna będzie ta sugestia naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-bol-brzucha-na-dole-po-lewej-stronie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy