Dlaczego mam ten ból w dole biodrowym?

Witam. Mam 29 lat, od długiego czasu (wiele miesięcy) towarzyszą mi niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego. Objawy to ból w lewym dole biodrowym, trudny do opisania i umiejscowienia, przewlekłe mdłości bez wymiotów, wzdęcia i bardzo, bardzo częste odbijanie, zwłaszcza w pozycji leżenia na plecach, ból jest stały, nie ma dnia żeby przechodził. Jedynie nasila się i słabnie okresowo. Najgorzej jest pod wpływem stresu i niewyspania. Rytm wyróżnienia normalny, 1-2 razy dziennie rano, brak biegunek. Stolec postrzępiony i dużo niestrawionych resztek. Za dwa tygodnie mam wizytę u gastrologa i boję się, że to rąk, wprawdzie mam 29 lat, ale moja babcia miała raka jelita grubego. Na jakie schorzenia może to wskazywać? Dodam, że kilka razy odkąd się to zaczęło badałem krew i CRP oraz reszta morfologii w normie.

Witam Pana. Opisane objawy nasuwają w pierwszej kolejności podejrzenie zespołu jelita drażliwego (ZJD). Jest to bardzo powszechne schorzenie, bardzo dokuczliwe, lecz nie dające groźnych następstw zdrowotnych. Dominującym objawem w ZJD jest ból brzucha. Objawy zazwyczaj nasila stres, a łagodzi je (na krótko) wypróżnienie. Są dostępne leki, które pomagają łagodzić objawy, poprawę może przynieść również trening radzenia sobie ze stresem (tu pomóc może psycholog). Rak jelita grubego w Pana wieku jest mało prawdopodobny, nawet uwzględniając obciążenie rodzinne. Za obecnością nowotworu mogą przemawiać takie objawy jak: niezamierzone chudnięcie, poty nocne, smolisty wygląd stolca, stolce "ołówkowate", obecność krwi w stolcu. W takich sytuacjach konieczne jest wykonanie kolonoskopii. Jeśli jednak nie ma objawów tzw. "alarmowych", a wyniki badań są w normie to u młodych osób nie zawsze wykonuje się kolonoskopię. Przed wizytą u specjalisty warto wykonać badania na krew utajoną w kale oraz antygen Helicobacter pylori w kale. Dobrze byłoby również mieć ze sobą wynik USG jamy brzusznej.