Co może być przyczyną kaszlu z wydzielającą się śliną?

Witam Moja 5 letnia córka miewa od czasu do czasu napady kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny. Trwa to chwilke i nie jest męczące.. Tak jakby miała coś w gardle. Dodatki zauważyłam, że w te dni więcej się ślini noca i ma trochę powiększone migdałki. Ogólnie nic jej ogólnie nie dolega. Tylko zastanawiam się co jest przyczyną takiego kaszlu śliną.? Proszę o poradę. Kasia

Lek. Bartosz Szarawarski

Proszę udać się na wizytę do swojego pediatry celem zbadania dziecka - być może ma przerost migdałków podniebiennych z utrudnionym połykaniem śliny lub przewlekły nieżyt nosa (np. alergiczny) ze spływaniem śluzowej wydzieliny po tylnej ścianie gardła, co przy odkrztuszeniu może być uznane za ślinę. Przy dolegliwościach nocnych warto rozważyć również ewentualny refluks żołądkowo - przełykowy, który da objawy po przyjęciu przez dziecko pozycji leżącej. Lekarz stwierdzi przyczynę lub pokieruje dalej - do laryngologa, alergologa czy gastrologa.