Co może być przyczyną mojego stresu?

Witam. Od dłuższego czasu mam pewne problemy. Wszystkiego sie obawiam, wszystkim sie stresuje, boje sie podejmować samodzielnie decyzji. Często stresuje sie w pracy, co odbija sie mocno na efektywność w niej. Kiedy mam rozmawiać przez telefon czy z jakas obca osobom,to zaraz zaczynam sie jąkać i zacinam sie. Stad moje pytanie: co jest przyczyna tego wszystkiego, bo naprawdę ciężko sie tak żyje. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
Niestety bez dłuższej rozmowy z Panem nie jestem wstanie wywnioskować, co może być przyczyną silnego stresu u Pana. Zastanawia mnie to od jak dawna to trwa dokładnie i czy miało to miejsce w związku z jakimiś zdarzeniami lub życiową zmianą. Stres może być naturalną reakcją na bodźce stresogenne np. nową pracę, ale może też być związany z deficytami w radzeniu sobie z nim lub może stanowić przejaw kryzysu psychicznego. Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychologa psychoterapeuty po to by szerzej omówić problem. Dobrym pomysłem byłoby także poszukanie metod rozładowujących napięcie np. sport, taniec, spacer itd. Mam nadzieję, że uda się Panu zredukować opisaną trudność.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/