Co może być przyczyną powiększonego węzła chłonnego i powstania guzków pod pachami?

Dzień dobry,

Mam 26 lat. Około miesiąc temu zrobiło mi się zgrubienie pod pachą. Udałam się do lekarza pierwszego kontaktu, który stwierdził, że to powiększony węzeł chłonny i zalecił antybiotyk na kilka dni. Po kilku dniach węzeł się zmniejszył, tylko dwa dni temu wyskoczyły mi pod obiema pachami małe stwardnienia/guzki, przesuwalne i nie bolące. Nadal biorę antybiotyki, ale nie wiem co dalej. Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania? Dodam, że w mojej rodzinie nigdy nie było żadnych przypadków zachorowań na raka ani problemów tego typu. Jaka może być przyczyna? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam, Marta

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Opisane zmiany mogą być także węzłami chłonnymi, po zakończonej antybiotykoterapii należy wykonać dokładne badanie. Węzły mogą pozostać wyczuwalne po przebytym zapaleniu, jednakże należy zastanowić się co spowodowało odczyn zapalny.
Jeśli nie karmi Pani piersią to należy wykonać badanie USG piersi, aby ocenić czy w obrębie piersi znajdują się zmiany organiczne mogące wywołać zapalenie poprzez swój wzrost w piersi. Z uwagi na wiek wydaje się, że nie ma powodów do obaw.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl