Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może być przyczyną takiego TSH?

Witam. Na początku ciąży okazało się że mam za wysokie TSH - 2.7. lekarz polecił mi zażywanie Euthyroxu najpierw 25 a potem zwiększył do 37,5. Przez całą ciążę TSH utrzymywało się w okolicy 1.3. Po ciąży odstawiłam Euthyrox zgodnie z zaleceniami lekarza. Po 6 tygodniach TSH 1.3. lekarz polecił mi skontrolować to jeszcze za 4 miesiące i teraz mam TSH 0,01. Co może być tego przyczyną?
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu

Czego należy unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

istnieje wiele przyczyn niskiego poziomu TSH. Pytania o to pojawiały się już w naszym serwisie, m.in. pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niskie-tsh-tarczycy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-niskie-tsh, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-tak-niskie-tsh.

Wśród przyczyn można wymienić pierwotną nadczynność tarczycy, wtórną niedoczynność tarczycy, przyjmowanie zbyt dużych ilości hormonów lub przewlekłe stany zapalne.

Przy pierwotnej nadczynności tarczycy obserwuje się podwyższony poziom ft4, natomiast przy wtórnej nadczynności tarczycy występuje obniżony poziom ft4. Niskie TSH po porodzie może natomiast sygnalizować poporodowe zapalenie tarczycy. Ujawnia się ono zazwyczaj do roku po porodzie i ma charakter przemijający.

Ponadto poziom TSH może być obniżony w wyniku przyjmowania leków i suplementów, w pierwszym trymestrze ciąży lub sugerować błędne wykonanie badania. Warto więc powtórzyć badanie i udać się z wynikiem do endokrynologa, który zna historię choroby.

O normach TSH przeczyta Pani w artykule dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/normy-tsh-charakterystyka-badania-kiedy-wykonac-badanie-normy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy