Co może najskuteczniej zmniejszyć tolerancje na kofeinę?

Co może najskuteczniej zmniejszyć tolerancje na kofeine?

Witam

Rozumiem, że Pije Pan często kawy i już przestają na Pana działać. Organizm potrafi przyzwyczajać się do kofeiny, która już na nas później nie działa. Polecam odstawienie kawy na 2 miesiące jako detoks. Po tym czasie można do niej wrócić jako jedna dziennie. Na pewno będzie działać kofeina odpowiednio.

Magdalena Maciejewska
dietetyk Bydgoszcz
http://www.maciejewska.eu

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Kofeina jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Jest stosowana jako dodatek do niektórych produktów, w tym napojów energetyzujących, a także do innych napojów, przede wszystkim gazowanych (na przykład coli). Spożywanie kofeiny może nieść ze sobą pewne korzyści, zwłaszcza w zakresie masy ciała. Podczas wysiłku, pod wpływem kofeiny organizm chętniej sięga po zgromadzone zapasy tłuszczu, zamiast korzystać ze swojego podstawowego paliwa, czyli glikogenu. Działanie to prowadzi więc do: zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, a także możliwości trenowania dłużej i intensywniej. Pomimo licznych zalet spożywania kofeiny należy pamiętać, iż jest to używka, w dodatku uzależniająca. Co więcej, tolerancja organizmu gwałtownie rośnie i już po czterech dniach regularnego zażywania kofeiny skutki jej działania są znacznie słabsze niźli dnia pierwszego. Po dłuższym okresie regularnego przyjmowania kofeiny występuje zjawisko tachyfilaksji (tolerancji), czyli stopniowego osłabienia odpowiedzi biologicznej ustroju. Nie ma więc wątpliwości, że właściwości stymulujące kofeiny są zdecydowanie silniejsze u ludzi sporadycznie sięgających po kawę.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Bulletproof Coffee – Kuloodporna kawa z tłuszczem
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/bulletproof-coffee-kuloodporna-kawa-z-tluszczem.html