Czy kawa i napoje energetyczne mogą powodować nadciśnienie?

czy kawa i napoje energetyczne mogą powodować nadciśnienie?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Dlaczego zwierzęta nie zatruwają się grzybami?

Witam. Wszystko zależy od ilości, jakie Pan wypija. Częste picie napojów energetyzujących oraz dużej ilości kawy jest szkodliwe dla zdrowia i może powodować nadciśnienie.
- Po pierwsze napoje te zawierają dużo kofeiny, która w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, zawrotów głowy, rozdrażnienia oraz bezsenności.
- Po drugie napoje te działają zakwaszająco na organizm, przez co "wypłukują" z organizmu cenne witaminy i minerały (m.in. wapń, magnez). Może to powodować zmęczenie, osłabienie, uczucie apatii, przez co sięgamy po następne dawki kofeiny i cukru. W ten sposób powstaje błędne koło i łatwo się uzależnić.
- Po trzecie napoje energetyzujące to "bomba kaloryczna", ponieważ zawierają sporą dawkę cukru. Przez to przyczyniają się do rozwoju otyłości, miażdżycy i próchnicy zębów.
- W napojach energetyzujących zazwyczaj występuje spora ilość sztucznych dodatków takich jak: konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku. Częste ich spożywanie może wywierać szkodliwy wpływ na organizm.

Specjalista ds żywienia człowieka.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy