Czy kawa i napoje energetyczne mogą powodować nadciśnienie?

czy kawa i napoje energetyczne mogą powodować nadciśnienie?

Witam. Wszystko zależy od ilości, jakie Pan wypija. Częste picie napojów energetyzujących oraz dużej ilości kawy jest szkodliwe dla zdrowia i może powodować nadciśnienie.
- Po pierwsze napoje te zawierają dużo kofeiny, która w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, zawrotów głowy, rozdrażnienia oraz bezsenności.
- Po drugie napoje te działają zakwaszająco na organizm, przez co "wypłukują" z organizmu cenne witaminy i minerały (m.in. wapń, magnez). Może to powodować zmęczenie, osłabienie, uczucie apatii, przez co sięgamy po następne dawki kofeiny i cukru. W ten sposób powstaje błędne koło i łatwo się uzależnić.
- Po trzecie napoje energetyzujące to "bomba kaloryczna", ponieważ zawierają sporą dawkę cukru. Przez to przyczyniają się do rozwoju otyłości, miażdżycy i próchnicy zębów.
- W napojach energetyzujących zazwyczaj występuje spora ilość sztucznych dodatków takich jak: konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku. Częste ich spożywanie może wywierać szkodliwy wpływ na organizm.