Jak często można pić napoje energetyczne?

Mam pytanie jak często można pić napoje energetyczne?
ponad rok temu

Jeśli chodzi o napoje energetyczne w popularnych rozumieniu (ti..r, re. b.ll i inne), to trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Na pewno w ogóle nie powinny pić napojów energetycznych dzieci, osoby chore i młodzież, kobiety w ciąży.
Osoby zdrowe: bardzo rzadko! Raczej w sytuacjach awaryjnych np. w trakcie nocnej jazdy samochodem, przy intensywnym wysiłku fizycznym lub umysłowym. Nie powinny być pite jako zwykłe napoje. A już na pewno nie wolno mieszać ich z alkoholem.
Wiele badań potwierdza, ze napoje energetyzujące poprawiają pamięć, koncentrację, refleks, wydajność i wpływają na samopoczucie. Jest to jednak efekt krótkotrwały.
Zanim jednak sięgniesz po napój energetyczny musisz wiedzieć, że:
- zadaniem napoju energetycznego nie jest dostarczenie nam energii, a jedynie zmobilizowanie rezerw organizmu, więc przy regularnym stosowaniu jeszcze pogłębia się odczucie zmęczenia i przeciążenie organizmu
- wyniki badań nie stwierdzają, czy są one bezpieczne dla zdrowia, ale na pewno wiadomo, że pite często lub regularnie, mogą też powodować problemy z nadciśnieniem i układem krążenia (mięśniem sercowym), wątrobą, wywoływać bezsenność, stany lękowe, nawet depresję, zaburzać koncentrację i pamięć oraz wypłukują magnez
- łatwo też jest je przedawkować - wypijanie kilku puszek dziennie może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Wypicie 6 puszek jednego dnia (ok. 1,5l) to znaczne przekroczenie dawki dziennej np. samej kofeiny. O przedawkowaniu świadczą min.: kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, bezsenność, drażliwość, pobudzenie, niepokój, gonitwa myśli, drżenie rąk
- łatwo uzależniają!
- skład napojów energetycznych jest bardzo zbliżony, więc tak naprawdę nie ma większego znaczenia jakiej marki napoje wybierzesz
Pozdrawiam!

Witaj,
Napoje energetczne zawierają dość dużą dawkę kofeiny, ponadto są kaloryczne.
Nie są wskazane dla dzieci < 15 roku życia, kobiet w ciąży oraz z chorobami układu krążenia.
Obecność kofeiny sparawia że napoje te mają działanie pobudzające.
Osoby pracujące umysłowo, kierowcy mogą wypijać 1 napój co 2 dzień.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek.

Napoje energetyczne są ogólnie niezdrowe, więc lepiej nie pić ich w ogóle. Są kaloryczne, zawierają sporo kofeiny, cukru i sztucznych dodatków. Nie mają pozytywnego wpływu na nasze serce. Mogą uzależniać. Zamiast napoju energetycznego lepiej wypić filiżankę kawy z mlekiem lub zielonej herbaty. Najlepsze na dodanie energii jest regularne spożywanie posiłków co 3 godziny, wtedy nie powinno odczuwać się spadków energii.